poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Internetowe urzędy dla rolnika

spot_img

Cyfrowe „paszporty” żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (i instytucje mu podległe), których celem ma być m.in. polepszanie warunków produkcji i wsparcie dla rolników w walce z suszą, zmianami klimatu czy kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. 

Wykryją wszystkie oszustwa?

– Paszportyzacja zapewni dostęp do pełnej wiedzy na temat tego, jaką drogę przeszedł produkt – wyjaśnia Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka. – Chcemy wyjść naprzeciw unijnej strategii „Od pola do stołu”. Dodam, że informacje dotyczące pochodzenia produktów odgrywają też istotną rolę przy zakupowych wyborach Polaków.

W ramach pilotażu projekt paszportyzacji obejmie produkcję i dystrybucję ziemniaka, a także rynek wieprzowiny i wołowiny. Opracowano już prototyp nowego systemu, który wkrótce poddany zostanie praktycznym testom na rynku. 

Komórką rozpoznasz produkt

Wicedyrektor Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Janek podkreśla, że rozpoznawanie pochodzenia i jakości produktów rolnych może sprawiać trudności, a paszportyzacja umożliwi zwiększenie kontroli nad tymi parametrami. 

– Będziemy mogli zamówić towar z naszego województwa, czy gminy i za pomocą telefonu komórkowego go rozpoznać – wyjaśnia Dyrektor Wojciech Janek.

Dodajmy, że celem systemu jest też identyfikacja żywności na wszystkich etapach łańcucha dostaw od pola do stołu. Cyfrowy system umożliwiać ma rejestrowanie i sprawdzanie przebiegu kolejnych etapów w procesach produkcji oraz  dystrybucji żywności, łącznie z rejestrowaniem transakcji. Ma to zwiększyć wiarygodność informacji dotyczących  pochodzenia i jakości towarów. 

Czy będzie miarodajny?

MRiRW odnotowuje duże zainteresowanie systemem  paszportyzacji polskiej żywności ze strony rolników, zrzeszeń i związków producentów sektora rolno-spożywczego, jednostek naukowo-badawczych i instytucji administracji publicznej odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa i jakości żywności, a przede wszystkim ze strony konsumentów.
Podmiotom tym zależy by system: upraszczał i przyspieszał obieg informacji, likwidował zbędne koszty obsługi, zapobiegał oszustwom, informował o spadkach jakości towarów, a także by był miarodajny w obliczu wzrastającej liczby różnych certyfikatów. 

Satelitarne monitorowanie upraw 

Kolejne administracyjne rozwiązanie to System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) czyli platforma informatyczna wykorzystująca obraz stanu upraw uzyskiwany  przez równoczesne odczytywanie danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych wykorzystywanych do monitorowania upraw rolnych na terenie całego kraju. 

– Tak pomyślany system jest ewenementem na skalę światową pod względem zasięgu terytorialnego i skuteczności wykorzystania danych – wyjaśnia Wiceminister Anna Gembicka. – Przykładowo: za pomocą danych z gleby i zdjęć satelitarnych zamierzamy pozyskiwać dokładnie informacje na temat suszy i przewidywanych plonów

System S2MUR, na podstawie cyfrowej analizy zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości, monitorowania i oceny stanu upraw, umożliwiać ma też szacowanie plonów, szacowanie ewentualnych strat oraz określenie przyczyn zjawisk takich jak: susza, wymoknięcia, wymarznięcie, itp. 

Ocena zagospodarowania działek 

S2MUR zapewni też możliwość oceny stanu zagospodarowania działek rolnych, w tym także działek niewielkich i o nietypowych, a także nieregularnych kształtach. 
Jak zapewnia Ministerstwo pozwoli to znacząco wesprzeć małe i średnie gospodarstwa w przejściu na rolnictwo 4.0 i ułatwi szacowanie odszkodowań za straty. Bez konieczności dokonywania wizji lokalnych.

Uczą urzędników

Ważną składową wdrażania powyższych zadań ma być też rozwój kompetencji urzędników. Służyć temu ma działanie pn.: Cyfrowa transformacja administracji 2.0 – nowe kierunki w dobie COVID-19 w obszarze kompetencji. 

– Kładziemy tu nacisk na rozwój zawodowy pracowników administracji, zwłaszcza w obszarach związanych z projektami informatycznymi – wyjaśnia Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Osiągamy to poprzez kierowanie ich na szkolenia, konferencje i webinaria. Po to by zmotywować ich do stałego podnoszenia kompetencji. 

Jak zapewnia Michał Wiśniewski, do priorytetów KOWR na najbliższe lata należy też elektronizacja usług udostępnianych rolnikom. 

– Mamy przy tym świadomość, że dobry „urząd” to „przyjazny urząd” czyli taki, w którym można szybko i sprawnie załatwić swoją sprawę. – stwierdza Dyrektor Michał Wiśniewski. – W tym celu, poza paszportyzacją i satelitarnym monitorowaniem upraw uruchomiliśmy również platformę usług elektronicznych eRolnik.

Ułatwienia eRolnika?

Platforma eRolnik powstała dla łatwego, bezpiecznego i zgodnego z przepisami korzystania z usług elektronicznych udostępnianych przez Ośrodek.
Po zalogowaniu rolnicy otrzymują m.in dostęp do: Portalu Ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości rolnych, dodawania ogłoszeń i udzielania odpowiedzi na ogłoszenia publikowane na Portalu Ogłoszeń, wypełniania formularzy elektronicznych udostępnionych w ramach usług – Handel, Wino, Tytoń, opatrywania wniosków podpisem kwalifikowanym lub Profilem zaufanym, przesyłania podpisanych elektronicznie wniosków do KOWR.
Za pośrednictwem Platformy eRolnik można też złożyć: Wnioski o wydanie licencji (certyfikatów) eksportowej i importowej, Wniosek o wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego i Wniosek o wpis do ewidencji Ppw_P1_f1 lub Ppw_P1_f1a – w mechanizmie: administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina.

Biogazownie rolnicze 

KOWR skupia się także na promocji odnawialnych źródeł energii takich jak biogazownie rolnicze. W tym celu prowadzi szkolenia dotyczące zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, a także zagospodarowania odchodów zwierzęcych dzięki ich wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej w mikrobiogazowniach rolniczych. 

Źródło: KOWR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x