sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Indie spodziewają się rekordowych zbiorów pszenicy w tym roku

spot_img

Indie są drugim na świecie producentem pszenicy (po Chinach i zwykle przed Rosją) i jednocześnie największym konsumentem tego zboża. Kraj ten zakazał eksportu pszenicy w ubiegłym roku, wywołując skokowe wzrosty notowań giełdowych na rynku pogrążonym w chaosie spowodowanym wojną. W 2022 roku uprawy pszenicy ucierpiały z powodu suszy, a produkcja tego zboża w Indiach spadła do 103 mln ton (według USDA) z prawie 110 mln ton rok wcześniej. Warto dodać, że prognozy innych ośrodków analitycznych tną indyjska produkcje pszenicy do nawet 95 mln ton.

pszenica_konsumpcyjna_ap

W 2023 roku produkcja pszenicy w Indiach może wzrosnąć do 112 milionów ton ze względu na większy areał i sprzyjającą pogodę. Zdaniem krajowych analityków, pogoda w kluczowych stanach produkujących pszenicę w Indiach była dotąd sprzyjająca, a rolnicy wysieli nowsze, wysokowydajne odmiany pszenicy na ok. 1% większym areale. W Indiach zasiewy pszenicy odbywają się w październiku i listopadzie, a zbiory rozpoczynają się w marcu.

Produkcja pszenicy w Indiach według USDA (mln ton):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: world-grain.com, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x