wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Ile gazów z gospodarstwa?

spot_imgspot_img

Temat emisji gazów cieplarnianych rozumianych jako uboczny efekt działalności rolno – hodowlanej od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji. A w kontekście bliskiej już realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu sprawa nabiera szczególnej wagi. Dlatego informacja o tym, że trwają prace nad pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, kalkulatorów emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej może budzić nadzieje na uporządkowanie, a w efekcie nawet na rozwiązanie problemu.  

Odpowiedni dobór metod

Kalkulator to program komputerowy do doboru metod redukcji emisji i szacowania ich efektywności. Służyć ma też ocenie kosztochłonności dla potrzeb certyfikowania systemu produkcji wieprzowiny QAFP i wołowiny QMP. Docelowo system ma objąć pogłowie około 500 DJP (czyli tzw. dużych jednostek zwierząt), a także obszar blisko 1000 hektarów użytków rolnych utrzymywanych i uprawianych z wykorzystaniem metod przeciwdziałających zmianom klimatu.

Dzieło branżowych specjalistów

System opracowuje konsorcjum składające się ze specjalistów  reprezentujących Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, a także Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Podporą realizacyjną projektu jest Instytut Zootechniki w Balicach. Natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa objęła go swoim dofinansowaniem. 

Źródło: Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x