piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

I Konwencja Programowa Agrounii. Czy jest szansa na poprawę sytuacji w polskim rolnictwie?

spot_img

4 grudnia w warszawskim teatrze Palladium odbyła się pierwsza konwencja programowa Agrounii, której liderem jest Michał Kołodziejczak. Działacze i rolnicy zjechali się z całej Polski, aby przedstawić własne, często kryzysowe sytuacje i zapobiec im, zbierając wspólnie siły. Tematem przewodzącym konwencji było hasło „Zdrowa żywność, zdrowe państwo”.

Konwencja Programowa Agrouni

Polskie rolnictwo coraz silniej podupada, a optymistycznych perspektyw jest jak na lekarstwo. Brakuje siły i zjednoczenia wśród ludności wiejskiej. Rodzą się jednak nadzieję w jednej z najbardziej znanych organizacji rolniczych. Agrounia z Michałem Kołodziejczakiem na swojej pierwszej konwencji omówiła najważniejsze problemy i przedstawiła plany do działań. Frekwencja dopisała, o czym świadczyła wypełniona po brzegi sala. Wspólnie odśpiewana, w skupieniu i z szacunkiem Rota, daje dowód na to, że polski patriotyzm jest w każdym rolniku. Natalia Żyto przytoczyła historię powstania i dotychczasowych sukcesów całej organizacji, podkreślając, że bronią nie tylko krajowej gospodarki żywnościowej, ale również edukacji.

-Pierwszy raz w historii traktory wjechały do Warszawy. Przerwaliśmy przemówienie Premiera. – podkreśliła jedna z głównych działaczek Agrounii.

Agrounia chce robić porządki

Michał Kołodziejczak z dumą witając zgromadzonych gości, przedstawił sytuację polskiego rolnictwa prezentując najważniejsze postulaty. Poruszając tematy polityczne i przytaczając obraz minionych dziesięcioleci podkreślił niestabilność i chaos gospodarczy.

-Stabilizacja, trzeba o tym pomyśleć. Koniec z tą ciągłą gonitwą – mówił lider Agrounii.

Wśród postulatów Agrounii wyklarowały się cztery najważniejsze:

1 – Sprzątamy supermarkety: 70% polskich produktów sklepach oraz konieczność znakowania żywności flagą kraju pochodzenia;

2 – Ceny w sklepach: informacja o cenie produktu oraz o kwocie, która trafia z tej ceny do rolnika;

3 – Fundusz stabilizacyjny: stabilizacja i rozwój. Jeżeli oszust nie zapłaci rolnikowi/producentowi to dług przejmuje państwo. Fundusz ma pokrywać też niewypłacone szkody łowieckie;

4 – Odrywamy polityków od koryta: Poseł odchodzi ze stanowiska w wieku 65 lat.

Czytaj również: Podpoznańska firma dostała karę 76 mln zł za nieuczciwe praktyki wobec dostawców rolnych i spożywczych

Czy Agrounia zjednoczy miasto z wsią?

Wypowiadali się również inni działacze oraz rolnicy. Przytaczając nieudolności polskich władz i obrazując sytuację na polskiej wsi. Swoich opinii udzieliło także wiele osób spoza środowiska rolniczego, podkreślając, że solidaryzują się z polskimi rolnikami. Na konwencję zawitał m.in Piotr Ikonowicz przypieczętowując współpracę uściskiem dłoni z Michałem Kołodziejczakiem podkreślał, że trzeba się jednoczyć mimo często różnych poglądów.

Wypowiedzi po konwencji udzielił również wielkopolski działacz Agrounii, Waldemar Kowalski.

Cieszę się, że jestem częścią tego ruchu. Konwencja jest otwarciem nowych drzwi i ukazaniem narzędzia, który posłuży do rozwiązywania problemów. Nie wszystkie zadania można rozwiązać na drodze strajków, a ignorancja władz traktowana jest do pewnego stopnia, przekraczając jednak dzisiaj swoje granice. Robiliśmy już różne rzeczy i z reguły one wychodziły i skutkowały. Sądzę, że ten projekt również dojdzie do skutku i będziemy z niego wszyscy zadowoleni – podkreślił dumnie Waldemar Kowalski.

Michał Piśny

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x