wtorek, 28 marca, 2023
spot_img

Humus jako czynnik ochronny podczas suszy i upałów

spot_imgspot_img

Każdy rolnik wie jak ważna jest materia organiczna dla wyższych plonów, lepszego zatrzymywania i wykorzystania wody i składników odżywczych oraz zdrowej gleby .Okresy upałów i suszy stają się coraz bardziej powszechne i przyczyniają się bezpośrednio do strat w plonach. Konsekwencją tego są  wyższe koszty produkcji. Jakie alternatywy mogą pomóc rolnikom, aby sprostać tym wyzwaniom w sposób zorientowany na przyszłość?

Chłonie wodę niczym gąbka

Jedną z możliwych odpowiedzi jest humus. Jest podstawą zdrowego życia glebowego i wzrostu roślin. Metr kwadratowy gleby (do głębokości około 30 cm) zawierający 1% próchnicy może zmagazynować 15 litrów wody; próchnica na poziomie 2% może zmagazynować 30 wody/m2 i tak dalej. Mineralne składniki gleb osadzają się na lub w strukturach materii organicznej i razem z nimi tworzą tzw. kompleksy gliniasto-próchnicze. Dają one glebie stabilną strukturę, którą korzenie roślin mogą utrzymać i poprawiają zaopatrzenie gleby w wodę i powietrze. To sprawia, że  próchnica jest silnym czynnikiem ochronnym dla gleb i roślin w celu zapewnienia długotrwałych plonów pomimo gorętszych lat i suchszych zim. Niestety problemem związanym z próchnicą jest to, że przyroda tworzy ją przez dziesięciolecia.

Całkowicie nowe źródło materiału organicznego

Aby poradzić sobie z problemem nasilającej się suszy Niemieccy badacze stworzyli rodzaj trwałego granulatu humusowego, którego nie da się odróżnić chemicznie od wysokiej jakości złóż humusu na najbardziej żyznych glebach. Ma takie same właściwości ochronne jak humus permanentny a w przeciwieństwie do trwałej próchnicy może być łatwo rozsiewany zwykłymi maszynami rolniczymi.  Dodatek do gleby o nazwie NOVIHUM jest całkowicie czystym i jednorodnym produktem technicznym, otrzymywanym z przeróbki węgla brunatnego, bez soli i o długotrwałym działaniu.

Naukowcy opisali wyniki stosowania preparatu NOVIHUM na glebie o niskiej zawartości materii organicznej, obsadzonej arbuzami, poddanej regularnym i ograniczonym systemom nawadniania przez cały sezon wegetacyjny. Badania wykazały, że NOVIHUM zwiększył ostateczny plon arbuzów o prawie 12%. Zwiększyło to również znacznie poziom węgla w glebie, a wraz z nim efektywność wykorzystania wody przez uprawę. Podobne wyniki uzyskali także w przypadku uprawy sałaty. Mając na uwadze dobrą kondycję naszych roślin warto wziąć pod uwagę organiczne wzbogacenie gleby.

Źródło:agrarheute.com

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x