wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

HPAI szaleje, a Rząd nic nie robi!

spot_img

O niespotykanej dotąd fali grypy ptaków (HPAI) w Polsce, a szczególnie w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim, a także o braku właściwych działań Rządu w tej sprawie, o holenderskiej szczepionce i możliwej pomocy Unii Europejskiej, mówiono podczas wczorajszej (27 kwietnia br.), konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli ugrupowania parlamentarnego Lewica i Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia. Konferencja odbyła się przed siedzibą Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie.  

Czy będzie jak na Mazowszu?

– W mojej ocenie główne ognisko rozprzestrzeniania się grypy ptaków to Mazowsze, a w zasadzie dwa powiaty – żuromiński i mławski – powiedział Poseł na Sejm RP Lewicy (SLD) Marcin Kulasek. – Powiaty te sąsiadują z województwem warmińsko-mazurskim. W efekcie graniczne powiaty, które znajdują się w naszym województwie zaczynają mieć podobny problem. W tej chwili mamy 250 ognisk ptasiej grypy w Polsce, natomiast w naszym województwie w powiecie działdowskim, nowomiejskim, ostródzkim i iławskim jest na dzień dzisiejszy 20 ognisk. To ogromny problem i z tym problemem chcemy się zmierzyć.

Tylko 314 milionów z ministerstw? 

Poseł Marcin Kulasek dodał, że występując jako członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, w którym pytał o to czy państwo jest przygotowane na wypłatę odszkodowań dla rolników? Parlamentarzysta  wyjaśnił, że w odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa zadeklarowało, że może przeznaczyć dodatkowe środki budżetowe w wysokości 263 milionów złotych, a Ministerstwo Finansów wyraża gotowość przeznaczenia na  odszkodowania kwoty w wysokości 51 milionów złotych.

– Przecież to jest kropla w morzu potrzeb! – podsumował Poseł Marcin Kulasek. – Niestety, znowu się okazuje, że państwo polskie jest nieprzygotowane na tego typu sytuacje. Nie nauczyliśmy się niczego z poprzedniej pandemii ptasiej grypy, która miała miejsce w 2007 i 2008 roku. Nie zostały wyciągnięte żadne wnioski. Dlatego przy udziale Michała Kołodziejczaka z AGRO-Unii apelujemy do Rządu o zabezpieczenie i uruchomienie maksymalnych środków na zwalczanie chorób zakaźnych u zwierząt. 

Zagrożone 5 milionów ptaków

Przy okazji parlamentarzysta wspomniał, że w czterech południowo-zachodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego (działdowskim, nowomiejskim, iławskim, ostródzkim) utrzymuje się ogółem około 5 milionów ptaków. Poseł wspomniał też o swoich interwencjach u służb weterynaryjnych i mundurowych, którym także zadał pytanie o stan przygotowań do skutecznej walki z HPAI.

30 procent drobiu do likwidacji?

– Mówi się, że 20 a może nawet 30 albo i więcej procent drobiu przeznaczonego na mięso na rynek krajowy i na eksport zostanie zabite w wyniku ptasiej grypy – mówił Michał Kołodziejczak, Lider AGRO-Unii. – Proszę sobie wyobrazić, że jedna trzecia kurcząt, która miała trafić na nasze stoły, zostanie zabita. Wniosek jest jeden: państwo sobie w żaden sposób nie radzi z tym kryzysem! Nie ma też żadnego pomysłu, działań, nie ma interwencji na rynku! To prawdziwy koszmar!

Michał Kołodziejczak stwierdził też, że dla wszystkich konsumentów w kraju złe skutki epidemii grypy ptaków będą odczuwalne pod koniec bieżącego roku. Wtedy to w sklepach zabraknie mięsa drobiowego i jajek. Najprawdopodobniej produkty te mocno też podrożeją.

Zmarnowano 14 lat!

Podczas wczorajszej konferencji głos zabrał również inny Poseł na Sejm Lewicy (SLD) Arkadiusz Iwaniak, który stwierdził m.in., że przez 14 lat od ostatniej epidemii ptasiej grypy nie zrobiono nic żeby przygotować hodowców i właściwe instytucje do podejmowania skutecznych działań. Choćby takich jak szybkie uruchomienie skupu interwencyjnego wraz z mechanizmami sprawnego obsadzania nowych kurników.

Pomoc UE i holenderska szczepionka

Dodajmy, że ugrupowanie parlamentarne Lewica zamierza powołać zespół parlamentarny ds. zwalczania i przeciwdziałania chorobom zakaźnym zwierząt. Do głównych jego zadań należeć będzie dążenie do wprowadzenia szczepionki przeciw HPAI, która była testowana w Holandii. Podczas konferencji zwrócono się też do Rządu z apelem o złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o uruchomienie procedury zapisanej w artykule 220 rozporządzenia 1308 KE, która ustanawia wspólną organizację rynków produktów rolnych. Dzięki temu mechanizmowi polscy hodowcy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe i inne formy pomocy z Unii Europejskiej. Warunkiem jest jednak wniosek Rządu. 

Źródła i foto: AGRO-Unia, portal olsztyn.com.pl

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x