czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

GUS: mniejsze zbiory w 2018

spot_img

Według wstępnych danych szacunkowych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2018 roku znacznie się obniżyły, przede wszystkim z powodu suszy. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 24,0 mln t, tj. o około 14% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ponad 2,2 mln t, tj. o około 16% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,2 mln t, tj. o blisko 8% mniej od roku poprzedniego;
  • przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln t, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln t, tj. o ponad 25% więcej od zbiorów 2017 r.

Co miało niekorzystny wpływ?

Podstawowym czynnikiem mającym niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej w bieżącym roku była pogoda. W maju i czerwcu wystąpiły wysokie temperatury, które przy znikomych opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu. Dodatkowo przyspieszyły dojrzewanie zbóż oraz rzepaku i rzepiku, co spowodowało ograniczanie jednocześnie ich potencjału produkcyjnego. Poza wysokimi temperaturami i brakiem opadu w lipcu wystąpiły ekstremalne zjawiska klimatyczne, czyli burze, nawałnice którym często towarzyszył silny wiatr i grad. Nie korzystnie na wyniki wpłynęło również małe wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego.

Są plusy

Wśród zbóż ozimych wystąpiły niewielkie straty zimowe -zaorano jedynie 0,7% zasianej powierzchni zbóż ozimych. W porównaniu do roku ubiegłego był lepszy stan zasiewów zbóż ozimych oraz lepsze uwilgotnienie gleby w końcu czerwca i w lipcu.

źródło: GUS

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x