środa, 28 lutego, 2024

Grypa ptaków: Od początku jesieni straty w pogłowiu drobiu wyniosły około 2 mln sztuk

spot_img

Ptasia grypa na poważnie zawitała do kraju a straty już na tą chwilę są znaczne. Do utylizacji przeznaczono aż 2 mln ptaków, z czego aż 1 milion 800 tysięcy sztuk stanowiły  towarowe kury nioski, a niecałe 200 tys. indyki. Liczby nie napawają optymizmem.

Największe ognisko HPAI w województwie Wielkopolskim

Wielkopolska dostała po kościach najmocniej.  Czwarte ognisko w trwającym sezonie jesienno – zimowym 2020/2021 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394  indyków, położonym w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Natomiast piąte ognisko zostało stwierdzone na fermie utrzymującej około 714 000 kur niosek, położonej w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Jednak największe do tej pory ognisko HPAI w kraju  miało miejsce 24 listopada 2020 r. kiedy to po raz pierwszy potwierdzono wirusa- także w Wielkopolsce. W zakażonym gospodarstwie utrzymywano ponad 900 tysięcy towarowych kur nieśnych. Jednak wszystkie potwierdzone przypadki w Polsce dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki, jak chociażby ferma w woj.pomorskim produkująca jaja konsumpcyjne. W zakażonym gospodarstwie utrzymywano 176 871 kur niosek. Niestety do końca 2020 i początku 2021 roku można spodziewać się kolejnych ognisk i przypadków ptasiej grypy.

źródło: kipdip.org.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rolnik
Rolnik
3 lat temu

Na fermach, gdzie żaden człowiek a tym bardziej dzikie zwierzę nie może mieć wstępu. A u wiejskiej baby co kury chodzą gdzie chcą od rana do nocy nie ma ptasiej grypy.. Archiwum X normalnie

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x