niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Grypa ptaków atakuje

spot_img

Laboratorium Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach uzyskało  dodatnie wyniki badań potwierdzające wystąpienie 3 kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. Są to ogniska nr 35 – 37, wykryte na terytorium Polski w okresie od 1 stycznia br. do 6 grudnia 2020 r. Tym razem ptasia grypa zaatakowała na Pomorzu i w Wielkopolsce. 

Województwo Pomorskie 

35 ognisko HPAI w 2020 r. (i trzecie w II półroczu br.)  stwierdzono 4 grudnia 2020 r. w gospodarstwie w miejscowości Komiłowo, w gminie Kobylnica (powiat  słupski, woj. pomorskie). Na fermie tej utrzymywano 176 871 kur niosek.

Dwa ogniska w Wielkopolsce

36 ognisko HPAI w 2020 r. (czwarte w II półroczu br.) wykryto 4 grudnia 2020 r. w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice (powiat grodziski, woj. wielkopolskie). W tym gospodarstwie utrzymywano 72 394  indyków, 

Natomiast 37 ognisko HPAI w 2020 r. (piąte w II półroczu br.) potwierdzono 5 grudnia 2020 r. na Tym razem wirus H5N8 pojawił się w fermie kur niosek w miejscowości Kiełpiny w gminie Siedlec (powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie). Na fermie utrzymywano około 714 000 kur niosek.

5 ognisk obecnej fali choroby

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii w pierwszym  półroczu 2020 r. stwierdzono 32 ogniska HPAI. Ostatnie w ramach tamtej fali epidemii potwierdzono 31 marca 2020 r. Natomiast w drugim półroczu, do tej pory stwierdzono 5 ognisk HPAI, z których pierwsze (33 w kraju) potwierdzono w dniu 24 listopada 2020 r., a drugie (34 w kraju) – 2 grudnia 2020 r. Dodajmy, że służby weterynaryjne wdrożyły już  procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Apel Głównego Lekarza Weterynarii 

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii ponawia apel do wszystkich hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, a także o spełnianie wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.


Źródła: GIW, Wielkopolski Urząd Wojewódzki
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rolnik
Rolnik
3 lat temu

Zamknęli restauracje- zrobiła się nadprodukcja jaj to wymyślili ptasią grypę. Utylizacja i odszkodowania na koszt podatników to w milionach . Gdzie obrońcy zwierząt?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x