poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

GPW najszybciej rosnącą giełdą w Europie

spot_img

Giełda Papierów Watościowych (GPW) zanotowała  w 2020 56,1% wzrost obrotu akcjami w porównaniu z rokiem 2019 (według Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). W zestawieniu tejże federacji, GPW zajęła drugie miejsce, jeśli chodzi o zmianę kapitalizacji krajowych spółek. GPW zajęła również odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jeśli chodzi o obrotowość portfeli na koniec 2020 oraz wartość ofert pierwotnych w ubiegłym roku. 

– Jesteśmy najszybciej rosnącą giełdą w Unii Europejskiej jeśli chodzi o obroty – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW”. Jak stwierdził Prezes GPW pomimo, że rok 2020 był trudy to dla Giełdy okazał się udany. Obroty akcjami GPW wzrosły o 56,1% rok do roku. – Wskoczyliśmy również na „pudło” pod względem wskaźnika obrotowości portfeli – jesteśmy drugą najbardziej płynną giełdą, zaraz za Deutsche Boerse. Z kolei trzecie miejsce zajęliśmy w zestawieniu giełd europejskich pod kątem wartości ofert pierwotnych w 2020 roku. Wyprzedziły nas tylko giełdy Euronext i Nasdaq Nordics & Baltics – powiedział Marek Dietl.

GPW zajęła również drugie miejsce wśród giełd europejskich pod względem wzrostu kapitalizacji w walucie lokalnej, co w dużej mierze było zasługą historycznego debiutu  Allegro. Był to drugi największy debiut wśród europejskich IPO.

GPW została zauważona zarówno w Europie, jak i poza nią. W ostatnich tygodniach tekst Prezesa Marka Dietla poświęcony potencjałowi wzrostu naszego regionu został przedrukowany w kilkunastu prasowych i internetowych tytułach na całym świecie, m.in. we Francji, na Cyprze, w Malezji, Indonezji czy Katarze.

– GPW, jako jeden z 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie, powinna odgrywać główną rolę w promowaniu i wspieraniu rozwoju naszego regionu – stwierdza w tekście Marek Dietl. W artykule Prezesa GPW można przeczytać o tym, że wysoka cena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność w obrocie akcjami potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu.  Marek Dietl mówi jeszcze o jednej przewadze warszawskiej giełdy. Jest nią dostęp do szerokiego, zróżnicowanego kapitału inwestorskiego po kosztach zdecydowanie niższych niż te, które należałoby ponieść przy debiucie na dużych, zagranicznych rynkach giełdowych.

– Polski parkiet przyciąga nie tylko inwestorów indywidualnych, ale zauważamy również wzrost zainteresowania GPW wśród mediów zagranicznych oraz zagranicznych funduszy inwestycyjnych i instytucji – podkreśla Przemysław Gerschmann, Doradca Zarządu GPW. – Jest to budujące, ponieważ oznacza, że obraliśmy dobry kierunek a praktyki, które czerpiemy z rynków bardziej rozwiniętych i dojrzałych dobrze przyjmują się także na naszym rynku – dodaje.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek Stawczak
Mirek Stawczak
3 lat temu

Patrząc na wyniki giełdy i porównując je do innych giełd zastanawiałbym się nad tym czy prezesowi giełdy powierzyć prowadzenie kantoru.

San Escobar
San Escobar
3 lat temu

Panie prezesie! Skąd ma pan tyle czasu, żeby pisać artykuły. Może ktoś je panu pisze?
Próbuje pan „nawijać makaron na uszy” ludziom niewykształconym i ludziom z małych miasteczek. Tylko oni są w stanie w to uwierzyć.
Sprawia pan wrażenie człowieka, który, poprzez artykuły, próbuje się wylansować. Nie tędy jednak droga. Niech pan się weźmie do roboty. Niech pan odpowie na pytanie ile z każdej złotówki, wydanej na realizację strategii giełdy, się zwróciło?
Problem z panem jest taki, że ja bym się zastanawiał, czy zlecić panu prowadzenie kantoru.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x