sobota, 31 lipca, 2021

GPW najszybciej rosnącą giełdą w Europie

-REKLAMA-spot_img

Giełda Papierów Watościowych (GPW) zanotowała  w 2020 56,1% wzrost obrotu akcjami w porównaniu z rokiem 2019 (według Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). W zestawieniu tejże federacji, GPW zajęła drugie miejsce, jeśli chodzi o zmianę kapitalizacji krajowych spółek. GPW zajęła również odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jeśli chodzi o obrotowość portfeli na koniec 2020 oraz wartość ofert pierwotnych w ubiegłym roku. 

– Jesteśmy najszybciej rosnącą giełdą w Unii Europejskiej jeśli chodzi o obroty – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW”. Jak stwierdził Prezes GPW pomimo, że rok 2020 był trudy to dla Giełdy okazał się udany. Obroty akcjami GPW wzrosły o 56,1% rok do roku. – Wskoczyliśmy również na „pudło” pod względem wskaźnika obrotowości portfeli – jesteśmy drugą najbardziej płynną giełdą, zaraz za Deutsche Boerse. Z kolei trzecie miejsce zajęliśmy w zestawieniu giełd europejskich pod kątem wartości ofert pierwotnych w 2020 roku. Wyprzedziły nas tylko giełdy Euronext i Nasdaq Nordics & Baltics – powiedział Marek Dietl.

GPW zajęła również drugie miejsce wśród giełd europejskich pod względem wzrostu kapitalizacji w walucie lokalnej, co w dużej mierze było zasługą historycznego debiutu  Allegro. Był to drugi największy debiut wśród europejskich IPO.

GPW została zauważona zarówno w Europie, jak i poza nią. W ostatnich tygodniach tekst Prezesa Marka Dietla poświęcony potencjałowi wzrostu naszego regionu został przedrukowany w kilkunastu prasowych i internetowych tytułach na całym świecie, m.in. we Francji, na Cyprze, w Malezji, Indonezji czy Katarze.

– GPW, jako jeden z 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie, powinna odgrywać główną rolę w promowaniu i wspieraniu rozwoju naszego regionu – stwierdza w tekście Marek Dietl. W artykule Prezesa GPW można przeczytać o tym, że wysoka cena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność w obrocie akcjami potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu.  Marek Dietl mówi jeszcze o jednej przewadze warszawskiej giełdy. Jest nią dostęp do szerokiego, zróżnicowanego kapitału inwestorskiego po kosztach zdecydowanie niższych niż te, które należałoby ponieść przy debiucie na dużych, zagranicznych rynkach giełdowych.

– Polski parkiet przyciąga nie tylko inwestorów indywidualnych, ale zauważamy również wzrost zainteresowania GPW wśród mediów zagranicznych oraz zagranicznych funduszy inwestycyjnych i instytucji – podkreśla Przemysław Gerschmann, Doradca Zarządu GPW. – Jest to budujące, ponieważ oznacza, że obraliśmy dobry kierunek a praktyki, które czerpiemy z rynków bardziej rozwiniętych i dojrzałych dobrze przyjmują się także na naszym rynku – dodaje.

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

  1. Patrząc na wyniki giełdy i porównując je do innych giełd zastanawiałbym się nad tym czy prezesowi giełdy powierzyć prowadzenie kantoru.

  2. Panie prezesie! Skąd ma pan tyle czasu, żeby pisać artykuły. Może ktoś je panu pisze?
    Próbuje pan „nawijać makaron na uszy” ludziom niewykształconym i ludziom z małych miasteczek. Tylko oni są w stanie w to uwierzyć.
    Sprawia pan wrażenie człowieka, który, poprzez artykuły, próbuje się wylansować. Nie tędy jednak droga. Niech pan się weźmie do roboty. Niech pan odpowie na pytanie ile z każdej złotówki, wydanej na realizację strategii giełdy, się zwróciło?
    Problem z panem jest taki, że ja bym się zastanawiał, czy zlecić panu prowadzenie kantoru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły