sobota, 24 lutego, 2024

Gospodarka po pandemii. Czy powstanie mechanizm reagowania na kryzysy?

spot_img

Covid-19 zmienił świat na dobre. Komisja Europejska postanowiła opublikować komunikat w sprawie poglądów na temat wniosków wyciągniętych z kryzysu spowodowanego pandemią , w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwiązań dostosowanych do obszarów  obarczonych zwiększonym ryzykiem. Komisja wyszła z propozycją stworzenia europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy (EFSCM). Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Sztab do zapobiegania kryzysu

Społeczność rolna w dalszym ciągu zmierza się z napiętą sytuacją związaną z kryzysem COVID, zwłaszcza jeśli chodzi o koszt czynników produkcji. Aby zachować bezpieczeństwo żywnościowe Komisja przedstawiła w inicjatywie najważniejsze środki mające zapobiec kryzysowi. Należą do nich:

  • dostawy  żywności określone jako  niezbędna  działalność,  
  • wytyczne  w  sprawie  uprzywilejowanych  korytarzy, 
  • transgraniczni oraz sezonowi pracownicy określeni jako pracownicy niezbędni,
  • tymczasowe ramy w  sprawie pomocy państwa, 
  • znaczenia krajowej i europejskiej koordynacji, mającej na celu terminową i przygotowaną odpowiedź na nieprzewidziany kryzys. 
  • uniknięcie wprowadzania w błąd oraz wdrożenia krajowych jednostronnych  środków, które mogą  zakłócić jednolity  rynek  oraz  nasilić  presję  na  łańcuch  dostaw  żywności.  
  • cykliczne odbywające się spotkania  mechanizmu  gotowości  i  reagowania  na  kryzysy,  pełniącego funkcję  punktu kontaktowego,  który  skupia Komisję,  państwa  członkowskie  oraz  strony  zainteresowane. 

Pomysł zaaprobowała Copa Cogeca, organizacja zrzeszająca unijnych rolników, która wprowadziła  mechanizmy  szybkiej  analizy  podczas  zeszłorocznego kryzysu. Przedstawiciele szczególnie wspierają analizę ryzyka Komisji z uwagi na zwiększoną  niepewność, związaną  z  coraz  częściej  występującymi  ekstremalnymi warunkami  pogodowymi oraz  niestabilnością  rynku,  co  ma  wpływ  na  zdolności  produkcyjne  UE.

Niekończąca się batalia oceny skutków

Komisja niestety na tym etapie nie wyraża się wystarczająco  jasno  w  odniesieniu  do  tych  tematów,  zwłaszcza  jeśli  chodzi  o  rozwiązania zaproponowane w kontekście  strategii od pola do  stołu.  Należy  jednak  rozważyć  ryzyka  i  skrajne warunki jakie może ze sobą nieść. Pierwsze badania w sprawie potencjalnych skutków strategii, jasno  pokazują  tendencję  spadkową,  jeśli  chodzi  o  potencjał  produkcyjny  UE  oraz  wzrost zależności  od  importu.  Copa-Cogeca,  jak  również  Parlament  Europejski,  wzywa  do przeprowadzenia dokładnego badania skutków strategii, zwłaszcza ze względu na niektóre ryzyka określone w tym planie awaryjnym. To ponowne wezwanie do podjęcia działań zanim dojdzie do fatalnych konsekwencji jednak nadzieja umiera ostatnia..

Źrodlo:copa-cogeca
Zdj:unsplash

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x