Covid-19 zmienił świat na dobre. Komisja Europejska postanowiła opublikować komunikat w sprawie poglądów na temat wniosków wyciągniętych z kryzysu spowodowanego pandemią , w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwiązań dostosowanych do obszarów obarczonych zwiększonym ryzykiem. Komisja wyszła z propozycją stworzenia europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy (EFSCM). Jak miałoby to wyglądać w praktyce?
Sztab do zapobiegania kryzysu
Społeczność rolna w dalszym ciągu zmierza się z napiętą sytuacją związaną z kryzysem COVID, zwłaszcza jeśli chodzi o koszt czynników produkcji. Aby zachować bezpieczeństwo żywnościowe Komisja przedstawiła w inicjatywie najważniejsze środki mające zapobiec kryzysowi. Należą do nich:
- dostawy żywności określone jako niezbędna działalność,
- wytyczne w sprawie uprzywilejowanych korytarzy,
- transgraniczni oraz sezonowi pracownicy określeni jako pracownicy niezbędni,
- tymczasowe ramy w sprawie pomocy państwa,
- znaczenia krajowej i europejskiej koordynacji, mającej na celu terminową i przygotowaną odpowiedź na nieprzewidziany kryzys.
- uniknięcie wprowadzania w błąd oraz wdrożenia krajowych jednostronnych środków, które mogą zakłócić jednolity rynek oraz nasilić presję na łańcuch dostaw żywności.
- cykliczne odbywające się spotkania mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy, pełniącego funkcję punktu kontaktowego, który skupia Komisję, państwa członkowskie oraz strony zainteresowane.
Pomysł zaaprobowała Copa Cogeca, organizacja zrzeszająca unijnych rolników, która wprowadziła mechanizmy szybkiej analizy podczas zeszłorocznego kryzysu. Przedstawiciele szczególnie wspierają analizę ryzyka Komisji z uwagi na zwiększoną niepewność, związaną z coraz częściej występującymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz niestabilnością rynku, co ma wpływ na zdolności produkcyjne UE.
Niekończąca się batalia oceny skutków
Komisja niestety na tym etapie nie wyraża się wystarczająco jasno w odniesieniu do tych tematów, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania zaproponowane w kontekście strategii od pola do stołu. Należy jednak rozważyć ryzyka i skrajne warunki jakie może ze sobą nieść. Pierwsze badania w sprawie potencjalnych skutków strategii, jasno pokazują tendencję spadkową, jeśli chodzi o potencjał produkcyjny UE oraz wzrost zależności od importu. Copa-Cogeca, jak również Parlament Europejski, wzywa do przeprowadzenia dokładnego badania skutków strategii, zwłaszcza ze względu na niektóre ryzyka określone w tym planie awaryjnym. To ponowne wezwanie do podjęcia działań zanim dojdzie do fatalnych konsekwencji jednak nadzieja umiera ostatnia..
Źrodlo:copa-cogeca
Zdj:unsplash