Koszt nawozów jest obecnie jednym z największych czynników napędzających globalną inflację żywności, ponieważ ceny wszystkich trzech grup składników odżywczych – potasu, fosforu i azotu są na poziomach niewidzianych od około dziesięciu lat. Z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego europejscy producenci nawozu ogłosili ograniczenie produkcji nawozów.
Wysokie ceny nawozów sprawiają, że rolnicy zmniejszają dawki nawożenia albo całkowicie zawieszają stosowanie nawozów w nadziei na niższe ceny w przyszłości. Niektórzy zaś zwlekają z zakupem na kolejny sezon wegetacyjny w nadziei, że koszty spadną. Jak poinformowała agencja prasowa Bloomerang, Chiny po raz kolejny ostrzegły przed wpływem gwałtownie rosnących cen energii na dostawy nawozów i zasygnalizowały obawy, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe.
Redukcja produkcji o 40%
Ceny saletry amonowej i saletry wapniowo-amonowej w północno-zachodniej Europie przekroczyły już poprzednie maksima z lat 2007/08 jak podają analitycy. Również w Egipcie, ważnym dostawcą na Europę Zachodnią, mocznik został sprzedany po raz pierwszy od maja 2012 r. po cenach ponad 500 USD/t FOB. Norweską firmę nawozową Yara w zeszły piątek ogłosiła 40% redukcje mocy produkcyjnych co wywołało panikę w europejskim systemie produkcji mocznika. Nawozowy gigant próbuje teraz zastąpić wstrzymaną produkcję amoniaku w Europie tańszym materiałem z Karaibów
„W związku z rekordowo wysokimi cenami gazu, nasz system jest elastyczny w zakresie zamykania części produkcji amoniaku: zamiast korzystać z europejskiego gazu ziemnego, importujemy go z innych zakładów pracujących na pełnych obrotach” – powiedział szef Yara Svein Tore Holsether.
Najbardziej ucierpią rolnicy
Ograniczenia produkcji nawozów spowodowane wysokimi cenami gazu ziemnego sprawiają, że producenci petrochemii są w stanie wysokiej gotowości. W związku z rekordowo wysokimi kosztami transportu ogromnym wyzwaniem jest eksplozja kosztów. Po drugiej stronie Atlantyku amerykańska grupa handlowa Industrial Energy Consumers of America, która reprezentuje amerykańskie firmy przemysłowe, zdecydowała się na wezwanie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) do ograniczenia eksportu gazu skroplonego z powodu rosnących cen gazu.
Pokazuje to, że kryzys cen gazu i nawozów rozprzestrzenia się coraz bardziej i prawdopodobnie doprowadzi do poważnych problemów z dostawami w różnych sektorach gospodarki, a zwłaszcza w sektorach energetycznym, chemicznym i nawozowym. Biorąc pod uwagę rekordowo wysokie koszty, prawdopodobnie najbardziej ucierpią rolnicy.
Źródło: agrarheute
Zdj:pixabay.com