piątek, 22 października, 2021
spot_img

GIS WYDAŁ OŚWIADCZENIE! Choroba zagrażająca zdrowiu w Polsce

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Brak zasad higieny, nie mycie warzyw i owoców, bliski kontakt z zwierzętami — to wszystko prowadzi do zakaźnej choroby czyhającej na naszą nieuwagę latem. Powrót z lasu czy pola może okazać się dla nas początkiem nieprzyjemnej przygody. Bąblowica to groźna choroba wywoływana przez larwy tasiemców bąblowcowy: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Choroba ta przenosi się ze zwierząt na ludzi zazwyczaj poprzez:

  • bliski kontakt z zwierzętami
  • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • spożycie skażonej jajami żywności lub wody

Cysty zagnieżdżają się najczęściej w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. Ich żywotność może wynosić nawet kilka lat. Cysty z czasem powiększają się, powodując ucisk narządów i tkanek. Nieliczone cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór- nieleczone mogą doprowadzić do śmierci.

Bąblowice trudno zdiagnozować ze względu na długi okres bezobjawowy. A więc jak chronić się przed chorobą?

  • Zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie
  • myć ręce po kontakcie ze zwierzętami
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne
  • dbać o regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych

Leczenie bąblowicy nie jest łatwe. Konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli a następnie leczenie farmakologiczne, jednak tak wykonany zabieg daje pewność całkowitego wyleczenia.

Tekst przygotowała: Maria Chmal
Źródło: GIS 
Zdjęcie: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły