wtorek, 10 września, 2024
spot_img

GIS WYDAŁ OŚWIADCZENIE! Choroba zagrażająca zdrowiu w Polsce

Brak zasad higieny, nie mycie warzyw i owoców, bliski kontakt z zwierzętami — to wszystko prowadzi do zakaźnej choroby czyhającej na naszą nieuwagę latem. Powrót z lasu czy pola może okazać się dla nas początkiem nieprzyjemnej przygody. Bąblowica to groźna choroba wywoływana przez larwy tasiemców bąblowcowy: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Choroba ta przenosi się ze zwierząt na ludzi zazwyczaj poprzez:

  • bliski kontakt z zwierzętami
  • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • spożycie skażonej jajami żywności lub wody

Cysty zagnieżdżają się najczęściej w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. Ich żywotność może wynosić nawet kilka lat. Cysty z czasem powiększają się, powodując ucisk narządów i tkanek. Nieliczone cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór- nieleczone mogą doprowadzić do śmierci.

Bąblowice trudno zdiagnozować ze względu na długi okres bezobjawowy. A więc jak chronić się przed chorobą?

  • Zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie
  • myć ręce po kontakcie ze zwierzętami
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne
  • dbać o regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych

Leczenie bąblowicy nie jest łatwe. Konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli a następnie leczenie farmakologiczne, jednak tak wykonany zabieg daje pewność całkowitego wyleczenia.

Tekst przygotowała: Maria Chmal
Źródło: GIS 
Zdjęcie: Pixabay

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników