sobota, 1 kwietnia, 2023
spot_img

Giełdowy rynek zbóż i oleistych doczekał się korekty spadkowej

spot_imgspot_img

Tydzień kończący się 22-go stycznia zamknął się w Chicago 6-9% przeceną kontraktów na zboża i kompleks sojowy. Duża część spadku dokonała się na piątkowej sesji, a wyceny kukurydzy obniżyły się tego dnia o dzienny limit (-4,5%).  Skala tygodniowej korekty w dół była w przypadku soi największa od od lipca 2014 roku, a dla kukurydzy od sierpnia 2019 roku.

Notowania zbóż i kompleksu sojowego spadły ze swoich 7-8 letnich szczytów ponieważ potrzebne deszcze w Ameryce Południowej zmniejszyły obawy o podaż kukurydzy i soi w drugiej części sezonu 2020/21. Sprowokowało to fundusze hedgingowe do zamknięcia części z rekordowo długiej pozycji w kukurydzy i przyspieszenia odsprzedaży kontraktów na soję. Nie pomogły nawet publikowane w piątek dobre dane eksportowe dla obu upraw. Pszenica taniała naśladując pozostałe rynki, ale też pod presją słabych w ostatnich tygodniach danych o amerykańskim eksporcie tego zboża.

Zamówienia na amerykańską soję i kukurydzę utrzymują się ciągle na wysokim poziomie, ale przed nami zbiory w Ameryce Południowej, które diametralnie zmienią kierunek zaopatrzenia. Pogoda zaczęła dopisywać w Brazylii, a to powinno niwelować skutki suszy (gorsze zbiory) oczekiwane w Argentynie. Fundusze hedgingowe mają zatem mniejszą motywację do „gry” na dalszy wzrost cen, tym bardziej, że obecne poziomy są najwyższe od 7-8 lat.

Zmiany okresowe notowań:

Unijne kontrakty tradycyjnie już naśladują zmiany na giełdzie w Chicago. Z uwagi na mniejszy udział kapitału spekulacyjnego w obrocie, skala ubiegłotygodniowej przeceny zbóż była jednak znacznie mniejsza niż za oceanem. W Paryżu kukurydza straciła w ciągu tygodnia (18-22.01.2021) niespełna 3 euro, a pszenica nieco ponad 8 euro (-1,3% i -3,6%). Notowania najbliższej serii kukurydzy zamknęły tydzień ceną 209,25 eur/t. Pszenica z dostawą w marcu wyceniana była w piątek na 223,25 eur/t. Oba kontrakty wyceniane są o ok. 7% wyżej niż przed miesiącem.

Unijny rzepak zakończył tydzień z zerowym dorobkiem, a seria z dostawą w lutym wyceniona została na nieco ponad 432 eur/t. Notowania nasion oparły się zatem presji spadkowej płynącej zza oceanu (canola -5,6% i soja -7,8%).

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 22.01.2021):

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Poniedziałek (25.01.2021) przyniósł powrót do wzrostów notowań zbóż i oleistych

W Chicago trzy główne kontrakty (soja, kukurydza, pszenica) podrożały o ponad 2% na pierwszej w tym tygodniu sesji i odrobiły część z piątkowej przeceny. Notowania wsparły zakupy funduszy hedgingowych, które skorzystały z ostatniej przeceny i ponownie kupowały kontrakty, ale też dobre tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych.

Tygodniowe załadunki eksportowe amerykańskiej kukurydzy sięgnęły 1,39 mln ton i były największe od ponad dwóch lat. W ostatnim tygodniu wysłano też 523,9 tys. ton pszenicy oraz 1,98 mln ton soi – w obu przypadkach był to wynik w górnym zakresie oczekiwań rynkowych. Popyt na amerykańską kukurydzę i soję jest ciągle duży zanim się przeniesie do Ameryki Południowej. Inwestorzy liczą na wzrost sprzedaży pszenicy z USA z chwilą wejścia w życie ceł eksportowych na rosyjskie ziarno (połowa lutego stawka 25 eur/t i 50 eur/t od początku marca).

Unijne kontrakty podążały w poniedziałek śladem ich amerykańskich odpowiedników. Rzepak skorzystał z powrotu na wieloletnie szczyty notowań canoli, ale skala odbicia ograniczona była nadal taniejącym olejem palmowym. Unijne zboża odrobiły część ubiegłotygodniowej przeceny. Tygodniowy eksport pszenicy pozostawał słaby.

Rząd Ukrainy podjął decyzję o ograniczeniu eksportu kukurydzy do poziomu 24 mln ton (tyle wynosi prognoza USDA), podczas gdy producenci trzody chlewnej i drobiu żądali ustalenia limitu o 2 mln ton mniejszego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x