środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Giełdowe notowania kukurydzy, pszenicy i soi kończą rok na 6-7 letnich szczytach

spot_img

Na giełdzie w Chicago kontrakty giełdowe na zboża i kompleks sojowy mocno rosną w końcówce roku. Sprzyja temu silny popyt na amerykańskie towary wspierany przez wyjątkowo słabego dolara. Światowa podaż kukurydzy i soi została w grudniu mocno ograniczona przez strajk dokerów w Argentynie. Różne źródła oceniają, że w portach na załadunek czeka 140 – 170 statków.

Chiny poradziły sobie z pandemią ASF, a ich stado świń odbudowało się już w 90% w stosunku do czasu sprzed pandemii. Kraj ten potrzebuje zatem olbrzymich ilości paszy, której dużą część importuje teraz z USA.  

Zgodnie z ostatnim prognozami USDA Chiny odpowiadać będą w tym sezonie za 60% światowej konsumpcji soi i 32% globalnego importu tych nasion. Dzięki poprawie stosunków handlowych między USA i Chinami amerykański eksport kukurydzy i soi zwiększył się na początku sezonu 2020/21 o ok. 3/4, a sorgo wzrósł czterokrotnie licząc rok do roku. Jedynie wysyłki amerykańskiej pszenicy (olbrzymia światowa konkurencja) są nieco niższe niż w sezonie 2019/20.

W środę (30.12.2020) władze Argentyny poszły śladem Rosji i ogłosiły zamiar ograniczenia eksportu kukurydzy.Ma to na celu stabilizację cen na rynku lokalnym w kontekście malejących prognoz najbliższych zbiorów.

Obawy związane z ograniczoną podażą wywindowały notowania kukurydzy (za nią też pszenicy) na wieloletnie maksima po obu stronach Atlantyku.

W Paryżu styczniowa seria na kukurydzę podrożała 30 grudnia o ponad 6% (+12,25 eur/t) do 213 eur/t, zrównując się z zamknięciem kontraktu na pszenicę. Unijna pszenica zdrożała o skromne 1 euro, ale i tak zamknięcie wypadło powyżej maksimów z listopada. Oznacza to, że unijne kontrakty na zboża nie były tak drogie od 2013-14 roku.

W Chicago liderem wzrostów była na przedostatniej grudniowej sesji pszenica, która dotąd pozostawała w tyle za notowaniami kukurydzy i soi. Amerykańska pszenica sprzedawała się gorzej w odróżnieniu od wymienionych wyżej towarów. Po wzroście o blisko 4% kontrakt najbliższy na amerykańską pszenicę SRW zamknął dzień najwyżej od maja 2014 roku.

W Chicago swoje wieloletnie szczyty już wcześniej ustalały kontrakty na kompleks sojowy i kukurydzę.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.12.2020)

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x