sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Gdzie można kupić ziemniaki z automatu?

Na bardzo interesujący pomysł wpadło kierownictwo Spółki Vesa z miejscowości Velhartice w powiecie Klatovy na zachodzie Czech. W tej gminnej wsi ustawiono automat do sprzedaży ziemniaków. Po wrzuceniu monet, z maszyny wypadają dwa kilogramy bulw.

Na razie tylko ziemniaki

Pomysłodawcy działającego od ponad miesiąca automatu zdają sobie sprawę z ograniczeń maszyny. Na obecnym etapie sprzedaje ona tylko jedną odmianę ziemniaków. Rozwiązanie jest też bardzo proste, a nawet skromne. Klient musi wejść do stodoły. Tam, ze ściany wystaje dozownik. Natomiast obok jest stojak na papierowe torby i oznakowany otwór, do którego trzeba wrzucić odliczoną kwotę 30 koron, czyli ok. 5 zł. Dwa kilogramy ziemniaków na zachodzie kraju kosztują o połowę mniej niż na targowisku w Pradze. W efekcie, dziennie firma ma około 60 „zautomatyzowanych” klientów. Póki co pomysł ten wzbudza zainteresowanie mieszkańców gminy i turystów zwiedzających pobliski zamek.

Letos začínáme s prodejem brambor dříve, a to formou našeho bramboromatu. Otevřeno máme každý všední den od 7 do 15:30 🥔

Opublikowany przez Vesa Velhartice, a.s. Piątek, 3 lipca 2020

Reklama lokalnych produktów

Automat ma zachęcić do kupowania czeskich produktów i lokalnych wyrobów spożywczych. Nie bez znaczenia był też zamiar zareklamowania ziemniaków z Velhartic, które można także i bez użycia automatu zamówić na zimę. Dodajmy, że z odmian, które są na czeskim rynku, około 80 proc. to produkcja zagraniczna i tylko około 20 proc. – czeska.  Spółka Vesa dysponuje około 430 hektarami ziemi rolnej.

A gdyby tak w Polsce?

Pomysł zaliczamy do bardzo prostych i ciekawych. Mając też na względzie problemy naszych rolników i producentów rolnych, może warto byłoby pomyśleć o podobnych rozwiązaniach w naszym kraju?

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: PAP, portalspożywczy.pl
Foto: Vesa Velhartice, a.s., news.expats.cz

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
1 rok temu

Automat fajny ale mógłby jeszcze ziemniaki oboerac.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x