niedziela, 24 listopada, 2024
spot_img

Francja podsumowuje katastrofalne zbiory zbóż

spot_img

Szacunki FranceAgriMer na koniec lipca wskazywały już na wyraźny spadek produkcji zbóż we Francji z powodu utrzymujących się opadów. Nowy raport zaprezentowany przez FranceAgriMer 18 września 2024 pokazał niższe wolumeny niż oczekiwano.

Produkcja pszenicy miękkiej spadła w tym roku o ponad ¼,

Produkcja pszenicy miękkiej wyniosła 23,52 mln ton, co oznacza spadek o 26% w porównaniu z sezonem 2023/2024. W lipcu szacowano ją na 27,25 mln ton.

Spadek eksportu pszenicy z powodu niskich zbiorów

Aby ograniczyć skutki katastrofalnej produkcji, francuski eksport pszenicy odnotuje spadek o 39%. FranceAgriMer szacuje, że w tym sezonie wyeksportowanych zostanie jedynie 10,11 mln ton tego zboża, w porównaniu z około 16,6 mln ton średnio w poprzednich trzech latach.

Duży spadek produkcji oraz eksportu jęczmienia i mniejszy pszenicy durum

Jeśli chodzi o jęczmień, zbiory sięgnęły 8,5 mln ton, czyli o 2 mln ton mniej, czyli o 19%, w porównaniu ze zbiorami w sezonie 2023/2024. Eksport może spaść z 6,8 do 5 mln t, co stanowić będzie spadek o 26% i będzie dotyczył głównie krajów trzecich (spadek o 43%), podczas gdy w przypadku państw członkowskich UE eksport spadnie jedynie o około 5%.

W przypadku pszenicy durum spadek zbiorów jest mniej drastyczny. Zbiory tego zboża szacuje się na 1,159 mln ton w porównaniu do 1,25 mln ton w roku ubiegłym, co oznacza spadek jedynie o 7%. Eksport powinien obniżyć się o jedynie o 10%, przy szacowanym spadku na poziomie 18% w przypadku krajów trzecich i 9% w przypadku krajów UE.

W przeciwieństwie do pszenicy miękkiej jakość pszenicy durum jest w tym roku średnio znacznie obniżona.

Produkcja i eksport kukurydzy powinny wzrosnąć

Kukurydza na ziarno będzie według FranceAgriMer jedyną uprawą, która wykazuje wzrost do 11,6 mln t w porównaniu do 10,6 mln ton w sezonie 2023/2024. Może to doprowadzić do wzrostu eksportu kukurydzy o 8% (11% do krajów trzecich i 8% do krajów UE).

Źródło: FranceAgriMer

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x