czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Europejska strategia „od pola do stołu” wciąż rodzi zbyt wiele pytań

spot_img

Blisko 30 grup przedstawicieli europejskich sektorów rolnictwa i rolno-spożywczych podpisali wspólną deklarację z okazji pierwszej rocznicy powstania Komisji Europejskiej pola do stołu strategii , mówiąc, że jego podejście „nadal budzi zbyt wiele pytań w europejskim rolnictwie i rolno- wspólnota żywności”. Sygnatariusze zwrócili uwagę, że chociaż strategia „od pola do stołu” będzie miała znaczący wpływ na cały rolniczy łańcuch wartości, to jednak konsekwencje te najprawdopodobniej będą inne niż pożądane lub oczekiwane skutki.

Standardy żywności

Postawmy sprawę jasno,  zasadniczo nie sprzeciwiamy się podejściu zaproponowanemu w ramach strategii „ od pola do stołu ” czy„ Zielonego Ładu ”- informują grupy. „Wszyscy jesteśmy świadomi, że nasz system żywnościowy musi uwzględniać dalsze środki, aby jak najszybciej poprawić jego zrównoważony rozwój, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości i przystępności cenowej żywności.”

„Niemniej jednak strategia ta nie tylko wpłynie na jakość środowiska w naszym rolnictwie, ale także wpłynie na nasze możliwości produkcyjne, naszą konkurencyjność, nasz import, a ostatecznie na ceny konsumenckie.

Jak wykazano w minionym roku, istnieją również znaczne paradoksy w składzie tych uogólnionych celów i zanim zostaną one szeroko zrozumiane, będzie za późno. Nie możemy unikać debaty na temat tych paradoksów ”. – czytamy w deklaracji.

Ocena wpływu

Grupy zauważyły, że kompleksowa ocena skutków byłaby „właściwym sposobem” omówienia merytorycznych zmian zawartych w strategii, a taką ocenę obiecał nawet wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans. Jednak tak się nigdy nie stało, a grupy twierdziły, że to „zaniedbanie” ze strony Komisji jest w ich oczach „niezrozumiałe i niedopuszczalne”.

W związku z powyższym, grupy zwróciły się   z  prośbą  o  zastosowanie  trzech  zasad, które ich zdaniem są najbardziej rozsądne:  

  • oparcie  polityki  o konkretne dane i dowody naukowe,  a nie ideologię  czy  stanowiska polityczne,  zgodnie  z  zasadą lepszego  stanowienia  prawa,  
  • rozpoczęcie  dialogu  na  temat  konkretnych  narzędzi  i  technologii, które są w stanie zachęcić społeczność rolniczą do tego projektu politycznego 
  • zrównanie poziomu  ambicji  pomiędzy  unijnym  rynkiem  wewnętrznym  oraz  naszymi  międzynarodowymi partnerami, którzy nie mają takich samych aspiracji w zakresie ochrony środowiska.

źródło: copa-cogeca.eu
Zdj: pexels.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x