czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Energia, cień, ochrona produkcji

spot_img

Wiele wskazuje na to, że postępujące wyostrzenie klimatu, w tym wzrost temperatur i nasłonecznienia sprawią, że rolnicy będą musieli wziąć pod uwagę stosowanie nowych technologii wspierających efektywność plonów i hodowli. Natomiast agrofotowoltaika stanie się jedną z głównych dróg rozwoju współczesnego rolnictwa. Wynika to z prostego faktu, że niektóre uprawy potrzebują częściowego zacienienia, a tego rodzaju efekt dać może stosowanie pozyskujących energięłuków fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika nad polami?

Koncepcja powstała w niemieckiej firmie Goldbeck Solar. Specjaliści z Goldbeck zauważyli, że gospodarstwa rolne dla uzyskiwania właściwych plonów potrzebują dużo energii, a przy tym zajmują duże powierzchnie. Natomiast przy dotychczasowym podejściu do montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystywano jedynie dachy budynków gospodarczych, które w swej istocie są dobrym miejscem dla tego rodzaju instalacji. Jednak Goldbeck Solar chce pójść dalej i do powyższego celu planuje wykorzystć także miejsca, w których uprawia się ziemię.

Fotowoltaiczne szklarnie

Interesującym rozwiązaniem są szklarnie wykonane z przepuszczających sporą część światła modułów fotowoltaicznych. Ich zaletą, poza pozyskiwaniem energii, jest to, że ograniczają one wzrost temperatury w ich wnętrzu, co pozwala tworzyć odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin. Na podobnej zasadzie mają działać także łuki fotowoltaiczne. Nowe rozwiązanie Goldbeck Solar to produkt pod nazwą: Modular Arc System (MarcS), który ma pozwolić nie tylko na dużą wydajność uzyskiwania energii elektrycznej, ale także na zwiększenie plonów poprzez częściowe zaciemnienie, czyli ochronę roślin przed nadmierną ekspozycją na słońce i na wysokie temperatury. Tak użyty system ma także chronić rośliny przed pogodowymi anomaliami np. przed gradem. Łuki solarne można równieżstosować na pastwiskach jako zadaszenie dla zwierząt.

Fotowoltaika w ruchu!

Jedną z głównych zalet Modular Arc System jest jego mobilność. Łuki mogą być przesuwane, co pozwala na elastyczne dostosowanie ich funkcji do nasłonecznienia poszczególnych fragmentów upraw. Odpowiednio użyta mobilność konstrukcji może więc znacząco wpływać na wyższe uzyski energii i na efektywność gospodarowania (plony, dobrostan zwierząt itd.). W opinii producentówwłaściwie użyty system łuków fotowoltaicznych może o 30 procent zwiększyć pozyskiwanie energii w stosunku do tradycyjnych farm fotowoltaicznych i o 60 procent więcej niż w przypadku innych konstrukcji stosowanych w fotowoltaicedla rolnictwa. Dodajmy, że konstrukcje typu MarcS mogą osiągać wysokości z przedziału od 2,5 do 3 metrów. Natomiast maksymalna rozpiętość łuku może sięgać nawet 9 metrów.

A kiedy w Polsce?

System łuków fotowoltaicznych ma być początkowo dostępny na terenie Niderlandów (Holandia). Trafi tam w 2022 roku. To na terenie Holandii powstanie także pierwszy komercyjny projekt oparty na systemie MarcS. Będzie to instalacja o mocy 45 MW. Jeśli tego rodzaju urządzenia sprawdzą się, to nowa technologia zacznie trafiać do innych krajów Europy i Świata w tym też do Polski. 

Źródło i foto: Materiały Firmy Goldbeck Solar

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x