niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Eksport z Ukrainy spadł o 78% w ostatnim tygodniu, ponieważ Rosja narusza umowę zbożową

spot_img

Mimo przedłużenia umowy zbożowej w połowie maja, Rosja celowo torpeduje odprawy statków płynących do największego ukraińskiego portu i mocno spowalnia inspekcje pozostałych transportów morskich. Niepewność związana z funkcjonowaniem korytarza zbożowego zatrzymała w tym tygodniu przeceny kontraktów giełdowych na zboża i rzepak.

Kontrole w korytarzu zbożowym

Wiceminister infrastruktury Ukrainy, Jurii Waskow, powiedział, że z powodu działań Federacji Rosyjskiej port Pivdenny (największy z 3 portów Wielkiej Odessy) został zmuszony do zawieszenia działalności. Wszystkie statki w korytarzu zbożowym są kontrolowane przez wspólną grupę inspektorów z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ, ale rosyjscy inspektorzy odmówili inspekcji statków zmierzających na południe od 29 kwietnia.

Rażące naruszenie umowy

Ukraiński urzędnik podkreślił, że wskazuje to na „rażące naruszenie” umowy przez Rosję, ponieważ w ten sposób Rosja znacznie ograniczyła przepływ ukraińskiego zboża, wyłączając z inicjatywy Pivdenny, największy port, który obsługuje statki o dużym tonażu. Obecnie port przechowuje około 1,5 miliona ton produktów spożywczych na przyszły eksport do 10 krajów, do których ma przybyć 26 statków.

Ja informują ukraińskie wadze, w ubiegłym tygodniu eksport morski produktów rolnych z Ukrainy spadł o 78%. Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe oszacowało straty Ukrainy na ponad 1 mld USD.

Źródło: ubn.news

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x