Według ukraińskich danych, do 25 września 2022 z południowych portów Ukrainy wypłynęło w sumie 218 statków przewożących towary rolne, głównie zboża. Oznacza to, że w dwa miesiące, czyli od 22 lipca, kiedy to ONZ i Turcja zawarły umowy z Rosją i Ukrainą wyeksportowano przez Morze Czarne ok. 5 mln ton towarów rolnych, głównie ukraińskich zbóż. Możliwości załadunkowe trzech portów (Odessa, Czarnomorsk, Piwdenny) są ograniczone w stosunku do sytuacji sprzed najazdu Rosji, kiedy to miesięczny ukraiński eksport drogą morską sięgał nawet 6 mln ton.
Warto przypomnieć, że wcześniej 5-miesięczna blokada ukraińskich portów wywindowała ceny zbóż na historyczne maksima, ponieważ Ukraina, jeden z największych światowych producentów i eksporterów pszenicy i kukurydzy, nie była w stanie wysyłać towarów drogą morską.
Dostęp do ukraińskich i rosyjskich zapasów zbóż będzie w tym sezonie kluczowy dla kształtowania się cen tych towarów na świecie.
USDA oczekuje, że Rosja zbierze w tym roku rekordowe 91 mln ton pszenicy, ale niektórzy analitycy szacują zbiory nawet na 100 mln ton. Eksport rosyjskiej pszenicy, zdaniem USDA, sięgnie 42 mln ton i dodatkowo Rosja wyeksportuje 4 mln ton kukurydzy.
Ukraiński eksport pszenicy w tym sezonie szacowany jest na 11 mln ton (18,8 mln ton sezon wcześniej). Jednocześnie Ukraina powinna wysłać na eksport 13 mln ton kukurydzy (26 mln ton w poprzednim sezonie).
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, USDA