W Paryżu wyceny unijnych kontraktów na pszenicę, kukurydzę i rzepak spadały w tygodniu kończącym się 13-go stycznia 2023 roku. Tymczasem w Chicago najbliższe serie kukurydzy i soi zyskały na wartości, a pszenica zamknęła tydzień neutralnie. Różne kierunki notowań po obu stronach Atlantyku wynikały w dużej mierze z dalszego wzrostu kursu euro do dolara i ubiegłotygodniowego cięcia przez USDA produkcji kukurydzy i soi w USA.
Trwający od połowy maja trend spadkowy na giełdowym rynku pszenicy sprowadził wyceny unijnego kontraktu z ok. 420 eur/t (historyczne maksima w połowie maja 2022) poniżej 290 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Jest to najniższa cena zamknięcia frontowej serii kontraktu od 22-go lutego 2022 (tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie). Co ciekawe amerykańska pszenica poziomy sprzed wybuchu wojny osiągnęła już w lipcu ubiegłego roku, a obecnie oscyluje w pobliżu 15 miesięcznych minimów.
Unijna kukurydza od swoich majowych maksimów potaniała już o 26%, do 280 eur/t na zamknięciu tygodnia – najniżej od lipca ubiegłego roku.
Na globalnym rynku zbóż panuje olbrzymia konkurencja o nabywców
Świat notuje rekordowe zbiory pszenicy (kończą się na półkuli południowej), ponieważ katastrofalny wynik produkcji w Argentynie jest z nawiązką zrekompensowany przez rekordowe zbiory w Rosji i Australii. Potencjalne obawy o przyszłe zbiory pszenicy (np. w USA) nie są w stanie, przynajmniej teraz, zatrzymać spadków.
Na rynku kukurydzy sytuacja fundamentalna podpowiada wzrosty notowań po systematycznych cięciach produkcji. Jednak eksport kukurydzy amerykańskiej jest słaby, ponieważ brazylijskie zboże skutecznie konkuruje z nim na rynku chińskim i europejskim. Dodatkowo unijny rynek jest zalewany dostawami ukraińskiej kukurydzy.
Rzepak w Paryżu zamknął drugi tydzień roku 2% spadkiem do poziomu poniżej 570 eur/t. Rzepakowi zaszkodziły przeceny kanadyjskiej canoli i jeszcze większy spadek notowań oleju palmowego.
W Brazylii warunki pogodowe pozostają sprzyjające, a CONAB oszacował produkcję soi na 152,7 mln ton i kukurydzy na 125,1 mln ton, co rekompensuje słabe zbiory w Argentynie, szacowane na zaledwie 37 mln ton soi i 45 mln ton kukurydzy według giełdy Rosario.
Z nowym rokiem powróciła na rynki surowcowe niepewność co do perspektyw światowej gospodarki. W kontekście wysokiej inflacji i słabego wzrostu ryzyko stagflacji jest realne. Istnieje wiele obaw o popyt ze strony Chin, które wprawdzie łagodzą ograniczenia covidowe, to jednak mierzą się z gwałtownym wzrostem zachorowań.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures (zamknięcie z 13.01.2023):
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 13.01.2023):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CME, Euronext-Paryż