środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Dopłaty na przechowywanie – ważna kolejność wniosków

spot_img

Jak już informowaliśmy, 7 maja br. ruszył nabór wniosków o uzyskanie dopłat do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), masła, serów, mięsa bydła w wieku ośmiu miesięcy życia i więcej, mięsa baraniego i koziego w wieku poniżej 12 miesiąca życia. To efekt przyjęcia rozporządzeń Komisji Europejskiej, na podstawie których uruchamiane są nowe mechanizmy wsparcia dla prywatnego przechowywania, o czym szerzej pisaliśmy w tekście pt.: Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet rozporządzeń – dopłaty na przechowywanie.

 

Jak i gdzie wnioskować?

Wniosek o zawarcie umowy na dopłaty do prywatnego przechowywania można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem skrytki ePUAP lub wysyłając e-mailem:

lub bezpośrednio w Kancelarii Ogólnej w Centrali KOWR (01-207 Warszawa, ul. Karolkowa 30), a także listownie.

Decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe warunki udziałów w poszczególnych mechanizmach oraz formularze wniosków zostały zamieszczone na stronie internetowej ARiMR w zakładce: rynki rolne/dopłaty do prywatnego przechowywania.

oraz w zakładkach dedykowanych poszczególnym rynkom, na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Apel Ministra o szybką reakcję

Apeluję o szybkie składanie wniosków – mówi Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wraz z podległym resortem uczestniczył w procesie przygotowawczym rozporządzeń Komisji Europejskiej. – Teraz to od samych producentów zależy czy środki na prywatne przechowywanie mleka i mięsa trafią do polskich przedsiębiorców.

Dopłaty do prywatnego przechowywania stanowią jeden z elementów działań interwencyjnych KE i państw członkowskich UE na unijnych rynkach. Czasowe zmagazynowanie nadwyżek towarów, które nie trafią na rynek, pozwoli uniknąć destabilizacji cen. Ma to być również  wsparcie dla zakładów przetwórczych, które będą mogły konkretny towar wprowadzić na rynek w lepszym dla określonego sektora czasie.

Mechanizm realizowany jest przez KOWR, który działa na zlecenie ARiMR.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet rozporządzeń – dopłaty na przechowywanie

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników