piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Dopłaty do czystorasowych buhajów. Ile można dostać? [AKTUALIZACJA LIPIEC 2024]

spot_img

Rząd wprowadził kolejne zmiany w programie dofinansowania zakupu czystorasowych buhajów rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy. Zmiany te mają na celu zwiększenie dostępności wsparcia dla większej liczby rolników oraz podniesienie kwoty pomocy. Co uległo zmianie?

Dopłaty do czystorasowych buhajów. Jakiej wysokości jest wsparcie?

Do tej pory hodowcy bydła mięsnego mogli ubiegać się o dotację w wysokości 5 000 złotych na zakup buhaja. Wsparcie to było dostępne dla stad liczących od 10 do 30 sztuk krów matek. Szacuje się, że rocznie na taką inwestycję decyduje się około 6 000 hodowców, co przekłada się na roczny koszt w wysokości 30 mln złotych dla budżetu państwa. Pomoc była udzielana w formule pomocy de minimis w rolnictwie.

Nowe zasady przewidują, że hodowcy będą mogli zakupić 1 czystorasowego buhaja mięsnego na każde 15 krów, zamiast dotychczasowych 30 krów. Dzięki temu więcej rolników hodujących bydło mięsne będzie mogło ubiegać się o wsparcie, w tym także producenci posiadający mniej liczne stada. Posiadacze większych stad również skorzystają, otrzymując wyższą pomoc.

Agencja dodaje, że zaktualizowane zasady udzielania wsparcia oraz dokumenty zostaną wkrótce opublikowane.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że sektor hodowli i chowu bydła mięsnego aktualnie cieszy się dużym potencjałem rozwojowym. Wielu rolników skoncentrowało się na produkcji mięsa, co stanowi alternatywę dla tych, którzy rezygnują z produkcji trzody chlewnej czy mleka. Dynamiczny rozwój tego sektora jest rezultatem otwierania nowych rynków zbytu, wzrostu spożycia mięsa w kraju oraz zainteresowania rolników tym kierunkiem produkcji zwierzęcej.

Program dopłat do zakupu czystorasowych buhajów ma nie tylko na celu finansowe wsparcie hodowców, ale również poprawę jakości hodowanych zwierząt. Kluczowym celem jest pozyskanie genetycznie lepszych cieląt, co przyczyni się do skrócenia okresu opasu, poprawy wydajności rzeźnej oraz podniesienia walorów kulinarnych pozyskanej wołowiny. Te działania mają istotny wpływ na opłacalność produkcji, a także stanowią odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące jakości i pochodzenia mięsa.

Dopłaty do buhajów – stawki

Zgodnie z przepisami producenci rolni:
1) którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
2) będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem;
3) którzy zakupili w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, dla którego wystawiono świadectwo zootechniczne,

Producenci rolni mogą ubiegać się o pomoc, której wysokość ustala się jako iloczyn kwoty 5000 zł i liczby zakupionych buhajów nie większej niż iloraz średniej liczby krów w gospodarstwie i liczby 15.

Wnioski do 30 listopada 2024 r. przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową albo wysyłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Jak poinformowało nas Ministerstwo, należy podkreślić, że w 2024 r. powyższa pomoc jest udzielana producentowi rolnemu, który zakupił co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy w roku złożenia wniosku o udzielenie tej pomocy tj. w 2024 r. A zatem przedmiotową pomocą nie jest objęty zakup czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy w 2023r.

źródło: MRIRW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x