sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Dopłaty bezpośrednie. Co się zmieni?

Przy 445 głosach za, 1 przeciwnym i 3 wstrzymujących, Sejm RP uchwalił nową ustawę o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. 

– Projekt ustawy jest w dużej mierze projektem technicznym, dotyczy przede wszystkim dostosowania przepisów krajowych do wymogów Unii Europejskiej – tłumaczyła w Sejmie Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka.

Terminy i ułatwienia

W przyjętej przez Sejm ustawie wskazano ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o płatność – do 31 maja roku, w którym wniosek został złożony. Upoważniono też Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.). Wprowadzono także zapisy dotyczące wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych z użyciem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tzw. zdjęć geotagowanych) w sprawach o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu, a także w ramach PROW. 

Udostępnianie danych 

Ponadto Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych i zintegrowanego systemu kontroli w celach naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych. Zgodnie z nową ustawą partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji i inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną. Ustawa zawiera też przepisy usprawniające rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach PROW na lata 2014-2020. Teraz ustawą zajmie się Senat. 

Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x