Przy 445 głosach za, 1 przeciwnym i 3 wstrzymujących, Sejm RP uchwalił nową ustawę o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.
– Projekt ustawy jest w dużej mierze projektem technicznym, dotyczy przede wszystkim dostosowania przepisów krajowych do wymogów Unii Europejskiej – tłumaczyła w Sejmie Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka.
Terminy i ułatwienia
W przyjętej przez Sejm ustawie wskazano ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o płatność – do 31 maja roku, w którym wniosek został złożony. Upoważniono też Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.). Wprowadzono także zapisy dotyczące wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych z użyciem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tzw. zdjęć geotagowanych) w sprawach o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu, a także w ramach PROW.
Udostępnianie danych
Ponadto Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych i zintegrowanego systemu kontroli w celach naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych. Zgodnie z nową ustawą partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji i inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną. Ustawa zawiera też przepisy usprawniające rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach PROW na lata 2014-2020. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay