niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2023. Sprawdź szczegóły naboru!

spot_img

Jesteś właścicielem budynku z dachem z eternitu? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobre wieści. Jeszcze w 2023 roku wystartuje dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to wsparcie i jakie są warunki.

Termin naboru na dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu

Zainteresowani wsparciem na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest z dofinansowaniem będą się mogli ubiegać o środki na inwestycje od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2023?

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu, może być przyznane osobom fizycznym, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub działają jako rolnik lub którym przyznano płatności bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o objęcie wsparciem, jeżeli:

 1. wnioskodawca jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym planuje wymienić pokrycie dachu.
 2. wnioskodawca posiada numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
 3. Osoba ubiegająca się o wsparcie jest pełnoletnia.

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2023 – jakie jest zakres wsparcia?

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu obejmuje wymianę pokrycia dachu wykonanego z eternitu na budynkach służących do produkcji rolniczej, o powierzchni nie większej niż 500 m2. Istnieją pewne kryteria dotyczące przedsięwzięć, które kwalifikują się do wsparcia jakim jest wymiana dachu z eternitu:

 • Wymiana dachu z eternitu nie może zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.
 • Wymiana dachu z eternitu nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy od zawarcia umowy o objęcie wsparciem, jednak nie później niż do 31 grudnia 2025 roku.
 • Wymiana dachu z eternitu musi obejmować cały budynek.
 • Wymiana dachu z eternitu musi być zgodne z regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem.
 • Wnioskodawca musi zobowiązać się do utrzymania efektów realizacji przedsięwzięcia przez co najmniej 3 lata od daty zawarcia umowy o objęcie wsparciem.

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu – jaka jest wysokość wsparcia?

Wsparcie jest przyznawane w oparciu o standardową stawkę jednostkową w wysokości 40% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i odpowiednio powierzchni wymienianego pokrycia dachu, co wynosi 40 zł/m2 od kwoty 100 zł/m2 (standardowa stawka jednostkowa). Maksymalna kwota wsparcia na jednego ostatecznego odbiorcę wynosi 20 000 zł. W przypadku wnioskodawców, którzy złożyli wniosek o zaliczkę, może zostać przyznana zaliczka w wysokości 50% wartości wsparcia.

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu – kluczowe kryteria i wymogi

Kolejność przysługiwania wsparcia jakim jest dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu zależy od spełnienia określonych kryteriów premiujących. Są to:

 • Termin realizacji: Przedsięwzięcie realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy otrzymuje 3 punkty.
 • Młody rolnik: Jeśli wnioskodawcą jest rolnik urodzony po 31 grudnia 1982 roku (dla wniosków złożonych w 2023 roku) lub po 31 grudnia 1983 roku (dla wniosków złożonych w 2024 roku), to przedsięwzięcie otrzymuje 5 punktów.

Wsparcie przyznaje się według kolejności ustalonej przy zastosowaniu tych kryteriów premiujących. W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów. Jeśli kilka przedsięwzięć zdobywa taką samą sumę punktów, pierwszeństwo otrzymuje wnioskodawca, który pierwszy złożył wniosek.

Niespełnienie któregokolwiek kryterium premiującego nie powoduje wykluczenia przedsięwzięcia z dalszej oceny i tym samym nie skutkuje brakiem możliwości wsparcia środkami planu rozwojowego.

Ocena przedsięwzięcia

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu jest przyznawane, jeżeli:

 • Wniosek jest kompletny i poprawny oraz zawiera wszystkie niezbędne załączniki.
 • Wnioskodawca spełnia warunki udzielenia wsparcia wynikające z przepisów.
 • Wnioskodawca i przedsięwzięcie spełniają wszystkie kryteria wyboru przedsięwzięć.
 • Wszystkie kryteria wyboru przedsięwzięć muszą być spełnione przez wnioskodawcę.

Niespełnienie któregokolwiek kryterium nie wyklucza przedsięwzięcia z dalszej oceny, ale może wpłynąć na kolejność przyznania wsparcia.

Wszelkie szczegóły dotyczące wsparcia znajdują się na stronie ARiMR.

źródło: ARiMR

Napisz komentarz

4 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 miesięcy temu

Bzdura z tą wymiana wymyślili sobie nie zważając na zagrożenie ekologiczne przy utylizacji bardziej ekologicznym systemem dobrej kondycji dachu jest nałorzenie powłok epoksydowych co wydłurzy urzyteczność na kolejne 40 lat lub więcej tańsze rozwiązanie dla właściciela.

Maria kramarczuk
Maria kramarczuk
8 miesięcy temu

Czy emeryt będący 40 lat rolnikiem może dostać takie wsparcie?

Wojciech
Wojciech
8 miesięcy temu

Ja mam eternit na dachu a nie jestem rolnikiem

Ernest
Ernest
8 miesięcy temu

Dlaczego znów tylko rolnicy? Mój dach jest inny? Pewnie dlatego, że ja płace ZUS 3000 zamiast KRUS 100 w przeliczeniu na miesiąc ….

Dariusz
Dariusz
8 miesięcy temu

Czy rolnik płacący składki na wniosek, może dostać dofinansowanie na wymianę dachu z eternitu?

Last edited 8 miesięcy temu by Dariusz
Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Nie jestem rolnikiem to już nie dostanę dofinansowania

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

40% poniesionych kosztów,niech sobie to wsadzą i przekrecą.

Kamil Baszko
8 miesięcy temu

Mam na imię Kamil mam pytanie gdzie ja mogę starać się o to do justowanie na termin bo mam pokrytą dom mam dokładnie 120 m dachu i mam pokryty go eternitem mój numer telefonu to 517 627 894

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  Kamil Baszko

W arrimr

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

9
0
Would love your thoughts, please comment.x