piątek, 23 lutego, 2024

Za nami wzrostowy tydzień dla notowań giełdowych pszenicy

spot_img

Zarówno na giełdzie w Chicago, jak i w Paryżu tydzień kończący się 1-grudnia był pierwszym wzrostowym od dawna dla notowań pszenicy. Jeszce na początku ubiegłego tygodnia notowania pszenicy (też kukurydzy) zaliczały długoterminowe minima. Na giełdzie w Paryżu wycena grudniowej serii na pszenicę spadła w poniedziałek (27.11.2023) do 213 eur/t, co było najniższym od 2 lat zamknięciem tej serii. Unijna kukurydza (z dostawą w lutym 2024) swoje minima zamknięcia sesji (197,75 eur/t) ustaliła we wtorek (28.11.2023) po dwumiesięcznej stabilizacji w przedziale 203-213 eur/t.

Unijne zboża naśladują zachowanie swoich odpowiedników na giełdzie w Chicago, gdzie kukurydza (kończą się rekordowe zbiory w USA) i pszenica zaczynały tydzień na kilkuletnich minimach.

Kontrakty na zboża odbiły w górę w ostatnich dniach listopada

W Chicago i w Paryżu druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła zdecydowane odbicie w górę notowań pszenicy, która z nawiązką odrobiła wcześniejsze straty. W konsekwencji paryski kontrakt na dostawę w grudniu zyskał blisko 2%, czyli 4 euro (do 223 eur/t) w skali tygodnia, podczas gdy amerykański kontrakt na pszenicę SRW podrożał w tym czasie o ponad 5,0%.

Realizacja zysków spekulacyjnych na koniec miesiąca i ożywienie eksportu pomogło amerykańskiej pszenicy

W Chicago fundusze hedgingowe zaczęły redukować krótkie pozycje w pszenicy (odkupować kontrakty), gdy wyjątkowo niskie ceny sprowokowały popyt na amerykańskie pochodzenie (też ze strony Chin). Do zaksięgowania zysków zachęcił też kończący się miesiąc.

W USA cotygodniowe dane o zamówieniach eksportowych pokazały gwałtowny wzrost zainteresowania amerykańskimi zbożami (najtańsze od 3 lat) i soją, w tym ze strony Chin. Tygodniowe zamówienia na pszenicę sięgnęły 623 tys. ton, na kukurydzę 1,93 mln ton, a na soję 1,90 mln ton. W każdym przypadku dane były lepsze od oczekiwań analityków.

Pszenicy mogły pomóc też informacje, że Rosja nałoży embargo na eksport zbóż w przypadku spadku zapasów do krytycznego poziomu 10 mln ton. Analitycy sceptycznie podchodzą do możliwości wystąpienia takiej sytuacji. Jednak ewentualny zakaz eksportu wywołałby gwałtowny wzrost cen pszenicy na świecie. Warto pamiętać, że w tym sezonie Rosja zaspokoić ma 1/4 całego popytu ze strony importerów.

Odwrócenie trendu wzrostowego na eurodolarze wsparło notowania unijnej pszenicy

Unijna pszenica otrzymała dodatkowe wsparcie z rozpoczętej w połowie tygodnia korekty spadkowej na rynku eurodolara. Słabsze euro podnosi konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu.

Kurs euro do dolara spadł w piątek poniżej 1,09 z ponad 1,10 we wtorek (3-miesięczne maksima). W środę Eurostat opublikował zaskakująco dobre dane o inflacji w strefie euro. Okazuje się, że wskaźnik rocznej inflacji spadł w strefie euro do 2,4% (u nas 6,5%), co zniechęcić powinno Europejski Bank Centralny (EBC) do dalszych podwyżek stóp procentowych, a przybliżać rynek do rozpoczęcia fazy obniżek kosztu pieniądza. Cel inflacyjny dla ECB wynosi 2%. Trzeba mieć świadomość, że o wycenie euro do dolara decydują relacje obecnych i oczekiwanych stóp procentowych w USA i w Europie.

Kukurydza pozostaje pod presją zakończonych na półkuli północnej zbiorów

Notowania unijnej kukurydzy (serii na luty 2024) wróciły w piątek do poziomu 200 eur/t, odrabiając tylko część spadku z początku tygodnia. W konsekwencji kontrakt ten potaniał w skali tygodnia prawie 5 euro (-2,3%). Amerykański odpowiednik umocnił się w ciągu tygodnia o skromne 0,3%.

USA kończą właśnie rekordowe zbiory kukurydzy, które doprowadzą do 60% wzrostu krajowych (USA) zapasów na koniec obecnego sezonu. W ostatniej prognozie USDA wzrosły też znacznie szacunki zbiorów tego zboża na Ukrainie, w Rosji i minimalnie w UE. Konkurencja na rynku eksportowym jest bardzo duża, a o przyszłych cenach zadecydują zmieniające się perspektywy zbiorów w Ameryce Południowej.

Rzepak naśladuje zachowania pozostałych nasion oleistych i ropy

Unijny kontrakt na rzepak w dalszym ciągu podąża za kompleksem nasion oleistych. W piątek gwałtowne spadki cen soi i oleju palmowego spowodowały korektę spadkową rzepaku, który zamknął ostatnią w tygodniu sesję spadkiem o 9,5 euro/t. Niemniej jednak w skali tygodnia cena rzepaku z dostawą w lutym 2024 utrzymała wzrost 3,25 euro/t.

Korzystny bilans rzepaku w UE oraz import gotowych olejów roślinnych hamują większe wzrostowe ruchy cen rzepaku na giełdzie paryskiej. Niższe w ostatnich tygodniach ceny ropy też przyczyniają się do tej tendencji.

Z drugiej strony niepewność co do poziomu produkcji soi w Ameryce Południowej utrzymuje na stosunkowo wysokich poziomach notowania kompleksu sojowego w Chicago. W ostatnich dniach notowania soi zaczęły jednak spadać pod wpływem poprawy prognoz pogody dla Brazylii. To właśnie zmieniające się oczekiwania produkcji soi w Ameryce Południowej będą decydować o notowaniach rzepaku w kolejnych miesiącach.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 01.12.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x