niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dlaczego ceny nawozów nie spadają?

spot_img

Nawozy potrzebne do produkcji rolnej nie tanieją. Rozczarowani rolnicy ze strachem patrzą w przyszłość i mają ogromny żal do rządu za brak konkretnej interwencji realizowanej w bieżącym czasie. Na wniosek KRIR w sprawie tej dramatycznej sytuacji Ministerstwo Aktywów Państwowych postanowiło udzielić komentarza. 

Portfele rolników rujnują wysokie koszty energii

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) tłumaczy, że powodem wysokich cen nawozów są przede wszystkich rekordowe ceny gazu ziemnego, a także niespotykana dotąd duża zmienność i dynamika ich wzrostu, jak również znaczący wzrost cen uprawnień do emisji CO2. W odpowiedzi na wniosek KRIR ministerstwo zgadza się ze stwierdzeniem, że obecna sytuacja na rynku nawozów azotowych jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla rolników, zaznaczając przy tym, że z problemem mierzą się również producenci nawozów 

Drogi gaz uniemożliwia produkcję na maksymalnym poziomie

 Z informacji podawanych do publicznej wiadomości przez spółki z udziałem Skarbu Państwa wynika, że ryzyko biznesowe związane z wysokimi cenami gazu i ich wielką zmiennością powoduje, że największym wyzwaniem dla europejskich producentów nadal pozostaje stałe utrzymywanie produkcji na maksymalnym poziomie.

Pomóc w kryzysie miał specjalny program o wartości 836 mln euro (3,9 mld złotych) przeznaczony na wsparcie sektora rolnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Do dnia 31 maja 2022 roku rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. Jak zaznacza ministerstwo rozwiązaniem w trudnej sytuacji mogłoby być odroczenie płatności za zakup nawozów.

„Zgodnie z informacją otrzymaną od Grupy Azoty S.A., sprzedaż nawozów Grupy Azoty S.A. prowadzona jest poprzez sieć siedemdziesięciu ogólnopolskich wyspecjalizowanych firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają w swojej ofercie sprzedaż z odroczonym terminem płatności, często nawet dłuższym niż 6 miesięcy i z zabezpieczeniami w postaci kontraktu na odbiór płodów rolnych po żniwach. Takie formy rozliczeń oferowane są od wielu lat i zależą od indywidualnych decyzji właścicieli gospodarstw, ich strategii biznesowych oraz możliwości finansowych.” – tłumaczy MAP.

I tu należy zadać pytanie: Czy rządzący nie zdają sobie sprawy, że odroczenie płatności nie rozwiązuje sprawy i kryzysu? Takie zachęcanie może powodować jeszcze większe ryzyko niewypłacalności i bankructw gospodarstw! Dlaczego zamiast zachęcać do odraczania płatności, rząd nie zajmie się spółkami państwa, które sztucznie zawyżają cenniki? Od tego należałoby zacząć, a potem zaproponować powyższe rozwiązania. 

Wnioski o dopłaty na nawozy złożyło 425 tys. osób

Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 425 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Rolnicy jednak skarżą się, na brak wypłat i konkretnych dat kiedy miałoby to nastąpić. Podczas III Krajowych Dni Pola, Minister Rolnictwa, Henryk Kowalczyk poruszył temat dopłat do nawozów i zapewnił, że pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku tygodni ponieważ obecnie wnioski przechodzą proces weryfikacji. Czy tak się stanie, zobaczymy wkrótce…

źródło: KRIR
Zdj: Grupa Azoty

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x