sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Czy da się ograniczyć nawożenie tak, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby?

W ramach ekologicznych strategii zapowiedziano ograniczenie utraty składników odżywczych o co najmniej 50%, a tym samym ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20% przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby. Czy istnieją takie szanse?

Lepsze gospodarowanie składnikami do 2030 r.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „Od pola do stołu”, strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w planie działania Unii Europejskiej dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym zapowiedziano, że Komisja Europejska (KE) opracuje plan działania w zakresie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi, w celu wsparcia w osiągnięciu wyznaczonych celów na 2030 r. dotyczących między innymi lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi. Sprawa nie jest łatwa do rozwiązania, dlatego do 26 sierpnia 2022 r. Komisja Europejska przeprowadzi konsultacje w tym zakresie.

Plan zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi

W planie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi (Integrated Nutrient Management Action Plan – INMAP) przeanalizowane zostaną pełne cykle azotu i fosforu. Obejmie on wszystkie elementy środowiska (powietrze, wodę, morze i glebę) oraz wszystkie istotne źródła zanieczyszczeń (np. rolnictwo, przemysł, obszary miejskie, odpady, energetykę, transport). Zgodnie z zapowiedzią KE, określone zostaną w nim luki w polityce, które uniemożliwiają wprowadzenie bardziej spójnego i zintegrowanego podejścia do ograniczania zanieczyszczenia w całym obiegu składników odżywczych. W ramach inicjatywy przygotowane zostaną ramy działania potrzebne na wszystkich szczeblach (unijnym, krajowym, regionalnym), co pozwoli na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia składnikami odżywczymi u źródła, zwiększenie zrównoważonego charakteru rolnictwa i innych sektorów oraz stymulowanie rynków odzyskanych lub poddanych recyklingowi składników odżywczych. 

Zgłoś pomysł do konsultacji!

Jeśli macie pomysł, uwagi, a może wskazówki mogące pomóc w opracowaniu idealnego modelu chroniącego przed zanieczyszczeniami z nawożenia przy utrzymaniu żyzności gleby zgłoście je za pomocą formularza na stronie Komisji Europejskiej. Każdy głos jest ważny, szczególnie rolników, którzy ciężko pracują by zapewnić ludziom żywność.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: 

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12899-Substancje-biogenne-plan-dzia%C5%82ania-na-rzecz-lepszego-gospodarowania_pl

źródło: MRiRW
zdj: unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x