IMC, czyli spółka z Ukrainy, w ubiegłym tygodniu zakończyła wiosenną kampanie siewną. Wspomniana grupa jest zintegrowaną grupa rolniczą, która działa na terenie Ukrainy. Głównymi kierunkami działalności są: produkcja płodów rolnych (kukurydza, pszenica, słonecznik), jak również magazynowanie płodów rolnych oraz produkcja mleka. Powierzchnia upraw grupy IMC to 120 tys. ha w regionie Połtawy, Czernichowa i Sumy. Spółka została założona w 2007 r., a w roku 2020 wypracowała zysk netto o wartości 31,7 mln USD i EBITDA na poziomie 71,8 mln USD.
IMC jest jedną z 10 największych firm rolniczych Ukrainy. W maju 2011 r. spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji i zadebiutowała na GPW.
Obszar zasiewu upraw jarych w tym roku wyniósł 94,3 tysięcy hektarów. Spółka przeprowadziła siew w planowanym terminie, pomimo przedłużającego się nadejścia wiosny. Władze spółki pozytywnie oceniają aktualny stan upraw oraz warunki pogodowe, licząc tym samym na dobre plony.
Największy udział w strukturze upraw zajęła kukurydza – 68,5 tysięcy hektarów, która od wielu lat jest głównym zbożem w gospodarstwach IMC. 25,8 tysięcy hektarów zajął areał przeznaczony pod słonecznik.
– W tym roku siew upraw jarych musieliśmy przeprowadzić w bardzo napiętych terminach, gdyż start kampanii był przesunięty prawie o 10 dni w porównaniu z poprzednimi latami. Było to spowodowane bardzo niskimi temperaturami i obfitymi opadami, w konsekwencji gleba była niegotowa do prac siewnych. Niemniej jednak, dzięki sprawnej pracy całego zespołu produkcyjnego i zarządzającego, a także udoskonaleniu technologii (wzmocnienie parku maszyn siewnikami szybkiego siewu, zmniejszenie i dywersyfikacja norm wysiewu), udało się nam zakończyć kampanię w terminach zbliżonych do optymalnych. Już obserwujemy obiecujące wzejście roślin i obecny stan upraw, a także deszczowe warunki pogodowe, pozwalają nam z optymizmem patrzeć na zakończenie sezonu i już rozpoczynać aktywne przygotowania do żniw – zauważył Oleksandr Wierżihowskij, Dyrektor Operacyjny IMC.