sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Czym jest program DSR dzięki któremu można zredukować koszty energii?

spot_img

Czy spotkaliście się kiedyś z terminem Demand Side Response (DSR)? To innowacyjne rozwiązanie, które może pomóc polskim przedsiębiorcom i rolnikom w znaczącej redukcji kosztów energii. Jak to działa? Kto może z niego skorzystać? I jakie korzyści niesie ze sobą udział w programie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest program DSR? Na czym polega?

Program DSR to mechanizm rynku mocy, który pomaga w utrzymaniu stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. Po wydarzeniach z sierpnia 2015 roku, kiedy to doszło do wprowadzenia 20 stopnia zasilania, prace nad Rynkiem Mocy w Polsce nabrały tempa. Komisja Europejska zaakceptowała przygotowany pakiet zmian, pod warunkiem wprowadzenia „zielonego” mechanizmu bilansowania sieci, czyli programu DSR.

Program ten jest stosunkowo nowy i raczej mało znany, ale w prosty, przejrzysty i przede wszystkim bezpieczny sposób pomaga polskim rolnikom i przedsiębiorcom redukować koszty energii.

Dla kogo jest przeznaczony program DSR?

Program nie jest skierowany do wszystkich. Mogą z niego korzystać jedynie jednostki o przydziale mocy co najmniej 230 kW. Szczególnie duże efekty przynosi w podmiotach, które mogą zaplanować swój cykl pracy, takich jak tartaki, przedsiębiorstwa produkcyjne, chłodnie i inne podobne.

Jakie konkretnie korzyści mogą przynieść uczestnictwo w programie DSR?

Uczestnicy programu DSR mogą liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim otrzymują wynagrodzenie za gotowość do obniżenia mocy, wypłacane co kwartał. Średnio wynosi ono od 25 000 do 35 000 zł. Dodatkowo, możliwe jest obniżenie kosztów opłaty mocowej, co jest szczególnie istotne w obliczu nadchodzących podwyżek od stycznia 2024 roku. Poprawia się również efektywność energetyczna, a uczestnicy mogą integrować się z wirtualną elektrownią, co zapewnia stabilne dostawy energii. Dodatkowe korzyści to również poprawa wizerunku firmy oraz darmowa instalacja i dostęp do danych.

Czy uczestnictwo w programie wiąże się z jakimiś obowiązkami?

Tak, ale są one minimalne. Uczestnicy mogą spodziewać się jednego godzinnego wezwania testowego raz na kwartał. Mogą jednak ustalić inny termin testowy, jeśli z różnych przyczyn nie będą mogli przeprowadzić testu w danym kwartale. W takim przypadku, po prostu nie otrzymają wynagrodzenia za gotowość za ten kwartał, ale nie ponoszą żadnych kar.

A co z ryzykiem związanym z programem?

Ryzyko jest minimalne. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kar za brak odpowiedzi na wezwanie do redukcji. Jeśli jednak nie wykonają redukcji testowej lub faktycznej, nie otrzymują wynagrodzenia za gotowość lub jest ono wypłacane częściowo. Wezwanie do obniżenia pobieranej mocy jest ostatnią linią obrony przed ogłoszeniem 20 stopnia zasilania, który wymusi taką redukcję u każdego odbiorcy już bez wynagrodzenia.

Jakie są najważniejsze korzyści z przystąpienia do programu DSR?

Przystępując do programu DSR, można liczyć na dodatkowy dochód, oszczędności na opłacie mocowej oraz wiele innych korzyści, takich jak poprawa efektywności energetycznej i stabilne dostawy energii. W obliczu rosnących cen energii elektrycznej, udział w programie DSR to świetny sposób na częściową redukcję kosztów.

Gdzie zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na temat programu DSR?

Dodatkowe informacje na temat programu DSR można uzyskać, kontaktując się z Łukaszem Szymańskim z Eco dla Biznesu Sp. z o.o. pod numerem telefonu +48 602-588-595 lub wysyłając e-mail na adres lukasz.szymanski@ecodlabiznesu.pl.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x