wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Czy warto wybrać konto osobiste z premią? Porównanie ofert

spot_img

O zdobycie klienta nie jest łatwo, a co za tym idzie, banki imają się różnych sposobów, by przekonać konsumenta do wyboru konkretnych ofert. Jeden z nich obejmuje dodawanie premii za założenie konta. Na co można liczyć i czy w ogóle warto decydować się na otwarcie takiego rachunku? Nim parafuje się umowę, najlepiej poznać wszystkie aspekty kont z bonusem finansowym.

Czy warto wybrać konto osobiste z premią? Porównanie ofert

Przykłady premii dla posiadaczy kont bankowych

Obecnie nie sposób znaleźć banku, w którym nie byłoby oferty rachunku z premią. Dotyczy to nie tylko dużych, ogólnopolskich graczy, ale także wielu lokalnych, spółdzielczych podmiotów. Ten stan rzeczy dobrze obrazuje w 2023 roku porównanie kont osobistych z premiami, przygotowane przez ekspertów serwisu SMART Bankier.pl. Przeglądając kolejne propozycje, można jednak zauważyć, że przy każdej z nich widnieje znak zapytania. Sygnalizuje on, że wypłacenie premii zależy od spełnienia określonych warunków.

Co ważne, instytucje finansowe nie zawsze dodają klauzule wymagające wykonania pewnych aktywności na koncie. Wśród propozycji można znaleźć takie, w których premia jest bezwarunkowo wypłacana każdemu nowemu klientowi. Prawidłowością w takich przypadkach pozostaje przelewanie jej na rachunek jednorazowo. Co więcej, w ramach takiej promocji przekazywane kwoty są niskie. Zdarza się jednak, że czasem pozostałe pozycje z tabeli opłat i prowizji wydają się atrakcyjniejsze niż te ustalone dla rachunków z większymi bonusami.

Ranking serwisu Bankier.pl wskazuje, że banki częściej decydują się na premie wypłacane w zależności od spełnienia warunków. Co może nimi być? Nie ma żadnej reguły, a o kształcie konkretnych propozycji decyduje wyłącznie kreatywność marketingowców oraz oczekiwany zysk przedsiębiorstwa. Dla przykładu część bonusowej kwoty zostaje wypłacona tylko raz, a pozostała:

  • po wykonaniu określonej liczby transakcji kartą;
  • zapłacenia nią w ciągu miesiąca pewnej (lub większej) sumy;
  • otwarcie drugiego rachunku dla dziecka;
  • wyrażenia zgody na kontakt marketingowy z bankiem;
  • robienie zakupów w partnerskiej sieci sklepów na daną kwotę;
  • założenie konta przy wykorzystaniu selfie.

Inne ważne kryteria wyboru rachunku bankowego

Przedstawione przykłady pokazują, że dodatkowe profity pieniężne za założenie konta mogą, ale nie muszą być warte uwagi. O wiele ważniejsze są inne, stałe elementy wszystkich ofert. Wpływają one nie tylko na koszty prowadzenia rachunku, ale samą wygodę korzystania z niego. Z tego powodu należy sprawdzić:

  • wysokość prowizji za posiadanie konta i karty;
  • koszt wypłacania gotówki z bankomatów;
  • dostępność bankomatów i oddziałów;
  • dodatkowe usługi.

Prowizje za konto i kartę

Banki często przedstawiają swoje oferty jako niezwykle atrakcyjne, ponieważ klient za nic nie musi płacić. Niestety, w rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje. Po przestudiowaniu warunków umowy okazuje się, że konto i karta są za darmo dopiero po spełnieniu pewnych wymogów. Ich realizacja wprawdzie nie jest trudna, ale dla niektórych osób takie warunki mogą być nieakceptowalne.

Sposobem, by uniknąć dodatkowych wydatków, na ogół bywa zapewnienie określonej sumy wpływów na konto (np. 1500 zł w miesiącu) lub wykonanie danej liczby przelewów. Podobnie wygląda sytuacja z kartą, którą można mieć za darmo zazwyczaj po zrealizowaniu kilku transakcji zbliżeniowych, czasem na ustaloną sumę. W innym przypadku z rachunku klienta zostaje pobranych kilka (przeważnie nie więcej niż 10) złotych.

Prowizje za korzystanie z bankomatów

Niepotrzebne wydatki, jakimi są prowizje za prowadzenie rachunku i wydanie karty płatniczej, dotyczą głównie osób preferujących płatności gotówkowe. Z tego samego powodu, czyli dodatkowych kosztów, powinny one sprawdzić, ile przyjdzie im wydać na pojedynczą transakcję. Przyjęło się, że nie kosztuje to nic w bankomatach własnego banku. Gdy jednak trzeba wybrać pieniądze z urządzenia konkurencji, z konta może zostać pobrana kilkuzłotowa opłata.

Obecnie placówki coraz rzadziej uwzględniają takie opłaty. Bardzo wiele ofert kont faktycznie pozostaje pod tym względem darmowych. Dość powszechne wydaje się także podpisywanie przez bank umów z konkurencją i operatorami płatniczymi. Dzięki temu klienci mogą wypłacać gotówkę gratis z ich bankomatów. Niemniej jednak nadal nie jest to regułą. Właśnie dlatego przed zobowiązaniem się lepiej sprawdzić ile, u kogo i czy w ogóle trzeba będzie oddawać za wybieranie fizycznych pieniędzy.

Jeśli konto i karta nie kosztują nic, ale wypłaty gotówki już tak, należy dowiedzieć się, gdzie w pobliżu stoją urządzenia takiego banku. Być może choć jeden znajduje się na tyle niedaleko, że nie trzeba będzie martwić się prowizjami. Co więcej, dość często w tym samym miejscu znajduje się placówka terenowa danej instytucji. Choć dzięki serwisom transakcyjnym i aplikacjom mobilnym osobiste wizyty w oddziałach są coraz rzadziej potrzebne, na wszelki wypadek lepiej mieć jej filię blisko domu.

Dodatkowe usługi i udogodnienia

Ostatnia kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to użyteczne usługi przyspieszające załatwianie spraw. Jedną z nich są przelewy na numer telefonu. Stają się one powszechniejsze, ale nadal niektóre banki nie udostępniają tej usługi swoim klientom. Bez wątpienia można uznać to za wadę, ponieważ wykonywanie takich operacji na koncie jest bardzo szybkie, a odbiorca otrzymuje środki w ciągu kilku minut od wykonania przelewu.

Dalej nie doszło też do pełnej integracji sektora bankowego z rynkiem usług publicznych. Z tego powodu tylko część banków udostępnia klientom możliwość korzystania z loginu i hasła do serwisu transakcyjnego jako uwierzytelnienia państwowego profilu zaufanego. Choć da się go mieć niezależnie od konta, najwygodniej połączyć jedno z drugim i część spraw urzędowych wygodnie załatwiać przez internet.

Konto osobiste z premią – zalety i wady

Czy więc warto decydować się na oferty kont z premią? Tak, ale nie należy takiego bonusu traktować jako czynnika przesądzającego o podpisaniu umowy z danym bankiem. Każdy profit lepiej uznać za okazję na zdobycie dodatkowego, niewielkiego zarobku i nic więcej. W długofalowej perspektywie znacznie większe znaczenie mają takie kwestie jak koszty prowizji oraz wachlarz usług dostępnych w instytucji finansowej.

Powodem, by przy wyborze konta nie kierować się wysokością premii, może również być okres jej wypłacania. Tylko w niektórych ofertach są one bezterminowe. Niewykluczone, że korzystniejsze okaże się prowadzenie rachunku z niższą, ale nieograniczoną czasowo premią niż z wysoką i dostępną tylko przez pierwszych kilka miesięcy po podpisaniu umowy. Nim w ogóle do tego dojdzie, trzeba też przemyśleć, które wymogi uda się spełnić, by otrzymać pieniądze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x