piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Wysokie zapasy roślin oleistych ograniczać będą wzrost cen rzepaku

spot_img

Analitycy banku Credit Agricole uważają, że mimo prognozowanego spadku zapasów rzepaku na koniec tego sezonu, wzrost jego cen ograniczany będzie przez odbudowę światowych zapasów pozostałych roślin oleistych, w szczególności soi i nasion słonecznika (prognoza USDA z września 2023).

W konsekwencji w najbliższych kwartałach ceny rzepaku będą kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Analitycy banku oczekują, że na koniec 2023 r. rzepak będzie kosztował ok. 1800 zł/t i ok. 2200 zł/t na koniec 2024 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla prognozy jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych producentów roślin oleistych.

Prognoza cen rzepaku

Źródło: Credit Agricole

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x