Choć kwarantanna określona jest ścisłymi przepisami utrzymywania dystansu społecznego to w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolniczego pojawia się wyjątek. W takim razie kiedy można opuścić lokum?
Z zapisów o kwarantannie wiadomo, że izolacji podlegają:
- osoby, które były narażone na chorobę zakaźną
- osoby, które pozostawały w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a nie wykazują objawów chorobowych.
Obowiązkowa kwarantanna nałożona przez Państwową Inspekcję Sanitarną (sanepid) może trwać nie więcej niż 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności. Dodatkowo sama kwarantanna może być zastosowania wobec tej samej osoby więcej niż jednokrotnie, tak długo aż nie zostanie stwierdzony brak zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego. Podczas izolacji zakazuje się puszczania miejsca przebywania chyba że organ inspekcji sanitarnej postanowi inaczej A jak tyczy się to rolników ?
W gospodarstwach rolniczych zazwyczaj pracuje większość rodziny. Potwierdzenie kwarantanny u jednego członka robi się kłopotliwe gdyż regulacje mówią o włączeniu do niej domowników. Ze względu na fakt wykonywanej pracy w gospodarstwie istnieje zapis który mówi:
- kwarantanna odbywana w miejscu zamieszkania – w przypadku rolnika będzie miała miejsce najczęściej w obrębie jego siedliska;
- osoby objęte kwarantanną mają prawo do poruszania się po tym terenie, w tym w szczególności możliwość dalszego prowadzenia działalności rolniczej;
- rolnik ma prawo do sprawowania opieki nad inwentarzem żywym;
- rolnik ma prawo do prowadzeniem prac polowych na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego osoby poddanej kwarantannie, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać poza teren tego gospodarstwa.
Maria Chmal
źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza
zd:pexels.com