środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy tysiące gospodarstw upadnie?

spot_img

Zakaz rytualnego uboju i hodowli zwierząt futerkowych

Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwia się i wnosi o niewszczynanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, przy udziale Forum Młodych PiS.

– Za szczególnie szkodliwe należy uznać propozycje dotyczące zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych – informuje Zarząd KRIR. –  Rozwiązania te negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin.

Kryzys sektora rolno-przemysłowego?

Zdaniem Krajowej Rady proponowane zmiany wpłyną  na cały sektor rolno – przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego. Projekt ten dotknąć ma również sektora usług utylizacyjnych, zwiększając w tym zakresie rolę przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich.

Drobiowe odpady do utylizacji?

Jak zauważają przedstawiciele rolniczego samorządu, brak zwierząt futerkowych ma spowodować sytuację w której odpady z hodowli drobiu (jakimi są karmione zwierzęta futerkowe – przyp. red.), będą musiały podlegać utylizacji. A w branży utylizacyjnej obserwuje się dużą ekspansję przedsiębiorstw zagranicznych.   

W powyższym kontekście KRIR zadeklarował też poparcie dla dążeń do poprawy dobrostanu zwierząt. Jednak z uwzględnieniem priorytetu, którym powinna być dbałość o rozwój polskiej gospodarki i dobro polskich rolników.

Dodajmy, że w podobnym duchu w Sejmie wypowiadają się parlamentarzyści Klubu Parlamentarnego Konfederacji i sympatyzujący z nimi rolnicy.

Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości

– Motywem Prawa i Sprawiedliwości i naszej organizacji jest humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami dla psów – skomentował sprawę szef Forum Młodych PiS Michał Moskal.

Dodajmy, że opisując nowe ustawowe propozycje Michał Moskal do ważnych kwestii zaliczył też m.in. kontrolę społeczną i instytucjonalną ochrony zwierząt, czyli np.: zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.

Schroniska w gestii samorządów?

PiS zamierza także doprowadzić do tego by na mocy nowych regulacji schroniska mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego. Planuje się też nałożenie wymogu niekaralności i  nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i tych, które w nich pracują. Powinny się tam też odbywać częste kontrole stanu zwierząt i warunków ich przebywania.
Innym planem jest zakaz uczestnictwa zwierząt w pokazach cyrkowych.

Źródło: KRIR, FM PiS
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x