środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Czy powrócą odstrzały dzików?

spot_img

Czy powrócą odstrzały zgrupowań zadaniowych?

Walka z ASF to jeden z gorętszych rolniczych tematów. Praktycznie nie ma dnia by nie odnotowywano kolejnych ognisk tej groźnej choroby, a straty ponoszone przez  producentów trzody są kolosalne. Ostatnio informowaliśmy o działaniach władz i instytucji na Lubelszczyźnie gdzie szeroko omawiano m.in. problem roli dzików w procesie roznoszenia ASF.

Solidarność RI za powrotem odstrzałów

Niezależnie od powyższych działań, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas wystąpiła do Ministra  Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o przywrócenie realizacji odstrzałów dzików przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe.
Tego rodzaju formacje rekrutuje się z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub, w innym wariancie, z żołnierzy Wojska Polskiego.

12 polowań i koniec?

W uzasadnieniu do wniosku zapisano, że  w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych przez powyższe jednostki, odbyło się zaledwie 12 tego rodzaju polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki. I tylko w jednym przypadku utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego.

Pandemia zawiesiła działanie

Dodajmy, ze z dniem 1 kwietnia br. ze względu na zagrożenie związane z epidemią  COVID-19, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej, zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.
– Tym samym Państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików – zaznacza z naciskiem Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Rekordowa liczba ASF u dzików

Dodatkowym argumentem za przywróceniem aktywności grupom zadaniowym jest fakt, że w tym roku potwierdzono już niemal 3 000 przypadków ASF u dzików. Ponadto podczas  akcji przeczesywania lasów w 2020 roku znaleziono już 8 483 padłych dzików. Dotyczy to szczególnie województw: lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.
Pismo NSZZ Solidarność RI trafiło też do Premiera  Mateusza Morawieckiego.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: NSZZ Solidarność RI
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x