sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy polski wynalazek ocali pszczoły?

spot_img

Zagrożenia związane z zanikiem populacji pszczół to jeden z ważniejszych problemów dotyczących prawidłowego funkcjonowania rolnictwa i zachowania łańcuchów żywieniowych. Szacuje się nawet, że całkowite wymarcie  pszczół i innych owadów zapylających, w krótkim czasie mogłoby spowodować potężny globalny kryzys z upadkiem światowej gospodarki i cywilizacji włącznie. Dlatego tak wielki nacisk kładzie się na tę sprawę np. w konstruowanej obecnie europejskiej Wspólnej Polityce Rolnej, czy też jej składowej – strategii pn. „Nowy Zielony Ład”. 
Wysiłki zmierzające do ocalenia pszczół podejmują też naukowcy. W tym kontekście na wagę zasługuje ostatnie osiągnięcie polskiej myśli technicznej specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. 

Polskie urządzenie pomiarowe 

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali przyrząd pomiarowy do wykrywania warrozy, choroby pszczół wywoływanej przez roztocza. Polskie urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, łatwe w obsłudze i może być używane w trudnych warunkach terenowych.

Śmierć pszczelich rodzin

Jedną z przyczyn wymierania pszczół są choroby powodowane przez pasożyty, np. Varroa destructor, który powoduje groźną chorobę pszczoły miodnej – warrozę.

Uczeni podkreślają, że bez odpowiedniego leczenia Varroa destructor potrafi w ciągu dwóch-trzech lat doprowadzić do śmierci całej pszczelej rodziny.  
Walka z  tym pasożytem jest skomplikowana, a na sposób prowadzenia leczenia istotny wpływ mają informacje o stopniu porażenia rodziny pszczelej. Wiedza o kondycji zdrowotnej pszczół wynika natomiast najczęściej z obserwacji czynionej przez pszczelarzy.

– Taki sposób zdobywania informacji jest jednak czasochłonny, wymaga dużego doświadczenia, a ponadto, z powodów praktycznych, nie może być stosowany w dużych gospodarstwach pasiecznych – wyjaśnia doktor habilitowany  Andrzej Szczurek, profesor uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska– Dlatego tak potrzebna jest odpowiednia aparatura pomiarowa, aby móc wyznaczyć stopień porażenia warrozą. 

Projekt i konsorcjum 

W związku z powyższym na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono realizację projektu pt.: „Opracowanie innowacyjnych, inteligentnych narzędzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego (amerykańskiego) oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor w rodzinach pszczoły miodnej”, 
Do wdrażania projektu powołano konsorcjum, w składzie: Comtegra S.A. (lider), Laboratorium Technik Sensorowych i Badań Jakości Powietrza (PWr), Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (PWr) oraz Katedra Pszczelnictwa (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).

Badają powietrze w ulach 

Opracowana w ramach projektu polska aparatura pomiarowa klasyfikuje jakość powietrza wewnątrz ula. Postawiono tu na taką właśnie metodę badania, ponieważ warroza wpływa na jego skład chemiczny. Urządzenie działa w trybie online, a wyniki klasyfikacji dostarczane są w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Pozyskane w ten sposób dane mogą być transmitowane za pomocą sieci telefonii komórkowej GSM. Uczeni zadbali też o hermetyczną obudowę aparatu pomiarowego w postaci walizek transportowych, co zapewnia urządzeniu odporność na niekorzystne warunki meteorologiczne i umożliwia pracę w różnych warunkach terenowych.

Nawet w ciężkich warunkach

Urządzenie opracowano w wersji stacjonarnej lub przenośnej.  Jego działanie jest w pełni zautomatyzowane. Konstrukcja mechaniczna, oprogramowanie, a także interfejs użytkownika zapewniają łatwą obsługę. 

– Przyrząd był już wielokrotnie testowany w terenie i wzbudził duże zainteresowanie pszczelarzy – wyjaśnia dr hab. Andrzej Szczurek.

Miejmy zatem nadzieję, że ten pożyteczny polski wynalazek z czasem wejdzie do powszechnego użycia wspierając pszczelarzy i służby przeciwdziałające światowej depopulacji pszczół. 

Źródło: Politechnika Wrocławska 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Nie pomoże ten wynalazek. Trzeba szukać przyczyny, a nie monitoring. Posiadam pszczoły i wiem jedno że głównym powodem jest obecna gospodarka z pszczołami, sami stworzyliśmy warunki do powstawania różnego rodzaju chorób, a teraz walczymy chemią i za jednym razem osłabiamy rodziny pszczele. A jak jest odsyp na wiosnę to wszyscy pszczelarze mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.
Pozdrawiam

Marek
Marek
2 lat temu

Na pewno nie ocali

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x