czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Sejm uchwalił zakaz sprzedaży ziemi

spot_img

Sejm RP przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) oraz o zmianie niektórych ustaw. Decyzją tą przedłużono zakaz o kolejne 5 lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Potrzeba reformy ustroju?

Podjęcie decyzji w powyższej sprawie poprzedziła sejmowa dyskusja. Posłowie opozycji podkreślali, że projekt ma charakter czysto techniczny, natomiast konieczna jest debata i praca nad gruntowną reformą krajowego ustroju rolnego, tak aby rzeczywiście chronił on rolników i przyczyniał się do rozwoju rolnictwa. Natomiast parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że dzięki ustawie, która została uchwalona w 2016 r., a obecnie ma być przedłużona, zniknęła sprzedaż ziemi na tzw. słupa i ustabilizowała się cena zakupu ziemi. 

Rolnicy lubią dzierżawy 

Jak informował autor projektu przedłużenia zakazu – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości z ZWRSP w czasie obowiązywania zakazu sprzedaży stała się dzierżawa. I właśnie ta forma prawnego użytkowania państwowych nieruchomości rolnych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych. Jak zapewnia MRiRW, zaletą jest tu m.in. możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków bez wymogu angażowania przez dzierżawców znacznych środków finansowych – jak np. w przypadku trwałego nabycia nieruchomości. Ministerstwo podkreśla też, że dzięki wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z ZWRSP osiągnięty został cel Rządu, czyli zahamowanie wzrostu cen gruntów z zasobu. Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości z ZWRSP  przeciwdziałało także spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

Wymogi uzasadniające sprzedaż 

Przypomnijmy też, że poza przedłużeniem terminu wstrzymania sprzedaży doprecyzowano również zasadę, zgodnie z którą we wniosku o wyrażenie przez Ministra Rolnictwa zgody na sprzedaż nieruchomości, ich części lub udziałów we współwłasności – wchodzących w skład ZWRSP – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż. Utrzymano również zasadę, zgodnie z którą wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.  

Senat i Prezydent

Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli i tu będzie aprobata, to ostatecznie na biurko Prezydenta RP. Nowe rozwiązania powinny wejść w życie 1 maja 2021 r. bo 31 kwietnia br. kończy się czas obowiązywania obecnej ustawy. Dodajmy, że według stanu z dnia 31 sierpnia 2020 r., obszar gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa wynosił ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha.

Źródła: Sejm RP, MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x