środa, 22 marca, 2023
spot_img

Czy Platforma Żywnościowa działa?

spot_imgspot_img

Sprzedano 1250 ton pszenicy

Z dniem 31 sierpnia br. dobiega końca pilotaż Platformy Żywnościowej – Rynku Towarów Rolno-Spożywczych, realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Grupę Kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W okresie pilotażowym sprzedano łącznie 1250 ton pszenicy. W tym czasie do RTRS dołączyły 34 autoryzowane magazyny oraz trzy domy maklerskie. Do końca trwania pilotażu uczestnicy rynku rolnego pozostają zwolnieni z opłat giełdowych.

Komitet podsumowuje

W związku z dobiegającym końca okresem pilotażowym Platformy Żywnościowej wczoraj (26 sierpnia br.), odbyło się spotkanie komitetu sterującego projektu, na którym podsumowano realizację projektu.

– Wiosenna susza była dużym zagrożeniem, ale majowe opady przyszły w ostatnim momencie. Szacunki tegorocznych zbiorów zbóż zapowiadają dobre plony. Liczę, że udane zakończenie pilotażu skłoni większą liczbę rolników do korzystania ze sprzedaży ziarna za pośrednictwem giełdy – stwierdził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zdaniem ministra tego rodzaju przedsięwzięcie daje nie tylko gwarancję obrotu, ale też pozwala na uzyskanie lepszej ceny, która nie jest obciążona zyskami rzeszy pośredników.

Bez opłat do końca września

Zakończenie okresu pilotażowego RTRS oznacza, że od 1 września br. będzie on prowadzony na zasadach komercyjnych przez Towarową Giełdę Energii, spółkę zależną GPW. Jednakże w ramach promocji rynku rolnego oraz w celu zachęcenia do aktywnego uczestnictwa w rynku, także po okresie żniw, GK GPW podjęła decyzję o zwolnieniu z pobierania opłat giełdowych na rynku rolnym do końca września.

Pszenica i żyto na giełdzie

Podczas okresu pilotażowego do obrotu na RTRS wprowadzono dwa towary: od początku marca – pszenicę, a od końca lipca –  żyto. Obrót tymi towarami odbywa się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: kursu jednolitego oraz aukcyjnym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

Od momentu uruchomienia RTRS sprzedano na nim łącznie 1250 ton pszenicy w ramach jednej aukcji i dwóch sesji giełdowych w systemie kursu jednolitego. W ciągu sześciu miesięcy na giełdowym rynku rolnym zarejestrowano 34 autoryzowane magazyny oraz dopuszczono do działania trzy domy maklerskie.

– Choć pandemia koronawiursa w pewnym stopniu ograniczyła nasze plany biznesowe w okresie pilotażowym, planujemy realizować je i pozyskać jeszcze więcej uczestników RTRS w najbliższych miesiącach. Jednocześnie zamierzamy wprowadzać do obrotu kolejne produkty oraz umożliwić handel kontraktami terminowymi na towary rolno-spożywcze 

podkreśla  Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Konsorcjum do obsługi PŻ

Przypomnijmy: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzyło KOWR jako podległej instytucji wykonawczej koordynację wdrożenia projektu Platforma Żywnościowa. KOWR jest liderem nowego konsorcjum, w skład którego wchodzą także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS). Środki finansowe na pokrycie kosztów realizacji projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu GOSPOSTRATEG.

Podstawą działania Platformy Żywnościowej jest Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. TGE zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – jakość przechowywanego towaru.

We wczorajszym spotkaniu podsumowującym pierwszą fazę wdrażania Platformy Żywnościowej oprócz Ministra Rolnictwa, uczestniczyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Kamiński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Artur Soboń, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR – Wojciech Kędzia oraz Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – Izabela Olszewska.

Źródło: KOWR
Foto: Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x