wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Czy na działce rolnej można postawić dom? Co można wybudować?

spot_img

Czy na działce rolnej można postawić dom? Odpowiedź jest prosta, tak, można wybudować dom na działce rolnej, ale pod pewnymi warunkami. Działka rolna w świetle nie tylko prawa, ale i naszej przyszłości na tej planecie, jest niezwykle cenna. Budowa domu na działce rolnej nie jest jednak niemożliwa. W zależności od klasy gleby, planów gminy na zagospodarowanie przestrzenne, czy jesteś rolnikiem lub inwestorem, droga ta będzie czasochłonna i pełna wyzwań. 

Podstawy – budowa domu na działce rolnej 

Ceny zakupu działek rolnych z perspektywy inwestora są niezwykle atrakcyjne, jednak jej przekształcenie będzie wymagało czasu, funduszy i obarczone jest dużym ryzykiem. Wiele zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, czy dany teren jest przeznaczony na grunty budowlane lub warunków zabudowy działki rolnej, jeśli w gminie nie występuje MPZP.

Grunty rolne z gleb pochodzenia mineralnego oraz organicznego klasy I, II, III oraz gleb pochodzenia organicznego klasy IV, V, VI wymagają uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej. Z uwagi na wysoką jakość tej ziemi, uzyskanie pozytywnej odpowiedzi jest niezwykle trudne, ale możliwe.

Gleby pochodzenia mineralnego klasy IV, V, VI nie wymagają takiej decyzji i po uzyskaniu warunków zabudowy można przystąpić do dalszych kroków w realizacji inwestycji. Aby uzyskać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy działki rolnej muszą być spełnione kryteria uzbrojenia działki, takie jak dostęp do drogi publicznej, sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej i telekomunikacyjnej.

Dalszym krokiem, którego nie można pominąć przed budową domu na działce rolnej jest odrolnienie gruntu lub pozwolenia na budowę. Dużo łatwiej będzie uzyskać zgodę na odrolnienie działki do postawienia domu niż do zabudowy wielkopowierzchniowej, np. pod szeregowce czy magazyn lub fabrykę. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i przygotowaniu projektu zagospodarowania terenu, można przystąpić do wbicia łopaty i budowy domu na działce rolnej.

Działka siedliskowa czy budowlana

Jeśli jesteś rolnikiem, sprawa jest trochę łatwiejsza. Budowa domu na działce rolnej nadal wymaga spełnienia tych kilku podstawowych formalności opisanych wyżej. Na terenie działki należy wyznaczyć obszar na działkę siedliskowa.

O taką zmianę może wnioskować tylko farmer prowadzący gospodarstwo. Tutaj także należy zorientować się, jakie plany zabudowy działki rolnej ma gmina, wystąpić o odrolnienie gruntu, przygotować projekt i uzyskać pozwolenie na budowę.

Co można postawić na działce rolnej? Możliwa jest budowa domu przeznaczonego dla rodziny. Dla domu jednorodzinnego do 70 mkw nie potrzeba zezwolenia, jednak warto przed rozpoczęciem prac zgłosić zamiar budowy. Co jeszcze można wybudować? Budynki niezbędne do funkcjonowania gospodarstwa, takie jak stodoła, obora, warsztat, garaż na maszyny rolnicze czy spichlerz. 

Zakup działki rolnej z zabudową czy bez

Chcąc kupić działkę rolną nie trzeba być rolnikiem. Jest to możliwe w granicach administracyjnych miast a także dotyczy obszarów do 1ha. W przypadku większych terenów należy uzyskać zgodę Krajowego Wsparcia Rolnictwa. Rolnik indywidualny z 5-letnią praktyką może kupić ziemię rolną znajdującą się na terenie jego gminy, jednak po zakupie gospodarstwo nie może przekroczyć 300 ha.

W Polsce prawo do pierwokupu działek rolnych ma Skarb Państwa, jednak nie dotyczy to nieruchomości do 1 ha. Przed zakupem działki rolnej z warunkami zabudowy w wyznaczonych przez nas kryteriach, należy upewnić się jaki status prawny ma nieruchomość, ocenić stan techniczny budynków i ich legalność. Po zakupie terenu nie ma wymogu, by kontynuować działalność rolniczą.

Co można wybudować? Nowy dom, jednak grunt należy odrolnić, jeśli nie zostało to wykonane wcześniej. 

PODSUMOWANIE

Podsumowując, na każdym etapie realizacji budowy domu na działce rolnej, trzeba postarać się o szereg pozwoleń, spełnić wiele kryteriów, przeczytać wiele stron przepisów lub postawić na współpracę z doświadczonym prawnikiem lub specjalistą. Takie obwarowania przepisami mają na celu ochronę terenu rolnego do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem. Z perspektywy gospodarza przed sprzedażą ziemi warto postarać się o przekształcenie działki rolnej w budowlaną. Ułatwi to przyszłym inwestorom w podjęciu decyzji o zakupie działki a także pozwoli uzyskać za nią dużo lepszą cenę. 

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x