środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy dzięki nowemu prozumieniu jakość nawozów będzie lepsza?

spot_img

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski i Dyrektor Krajowej Stacji Chemiczno – Rolniczej  prof. dr hab. Wojciech Lipiński w imieniu swoich instytucji, podpisali porozumienie w sprawie współpracy w zakresie kontroli jakości nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin.

Jednolite zasady badań

Porozumienie porządkuje zasady wykonywania przez okręgowe stacje chemiczno – rolnicze badań laboratoryjnych próbek nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, pobranych w toku kontroli przez organy PIORIN.

Celem porozumienia jest też usprawnienie współpracy między PIORiN i OSCH-R dla podniesienia spójności działań związanych z kontrolą jakości nawozów i środków wspomagających uprawę roślin.

Co oznacza „NAWÓZ WE”?

Uzyskanie uprawnień do oznaczania nawozów znakiem „NAWÓZ WE” to potwierdzenie spełniania wymagań określonych w Rozporządzeniu WE nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 2003 r. w sprawie nawozów. O przyznanie tego rodzaju oznakowania mogą ubiegać się producenci nowych nawozów. W takim przypadku należy złożyć wniosek do Ministra Rozwoju, który po zbadaniu sprawy podejmuje decyzję o zgodności z unijnym rozporządzeniem. Uprawnienia do stosowania oznaczenia „NAWÓZ WE” dotyczą całego obszaru Unii Europejskiej i są potwierdzeniem zgodnych z unijnym prawem własności preparatów, co faktycznie jest przepustką do ich legalnej sprzedaży na całym obszarze Unii za zgodą Komisji Europejskiej. Szczegółowa informacja o oznakowaniu i potrzebne wnioskodawcom dokumenty dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju.Źródła: PIORIN, MR
Foto: PIORIN

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x