niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Czy dzięki nowemu prozumieniu jakość nawozów będzie lepsza?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski i Dyrektor Krajowej Stacji Chemiczno – Rolniczej  prof. dr hab. Wojciech Lipiński w imieniu swoich instytucji, podpisali porozumienie w sprawie współpracy w zakresie kontroli jakości nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin.

Jednolite zasady badań

Porozumienie porządkuje zasady wykonywania przez okręgowe stacje chemiczno – rolnicze badań laboratoryjnych próbek nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, pobranych w toku kontroli przez organy PIORIN.

Celem porozumienia jest też usprawnienie współpracy między PIORiN i OSCH-R dla podniesienia spójności działań związanych z kontrolą jakości nawozów i środków wspomagających uprawę roślin.

Co oznacza „NAWÓZ WE”?

Uzyskanie uprawnień do oznaczania nawozów znakiem „NAWÓZ WE” to potwierdzenie spełniania wymagań określonych w Rozporządzeniu WE nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 2003 r. w sprawie nawozów. O przyznanie tego rodzaju oznakowania mogą ubiegać się producenci nowych nawozów. W takim przypadku należy złożyć wniosek do Ministra Rozwoju, który po zbadaniu sprawy podejmuje decyzję o zgodności z unijnym rozporządzeniem. Uprawnienia do stosowania oznaczenia „NAWÓZ WE” dotyczą całego obszaru Unii Europejskiej i są potwierdzeniem zgodnych z unijnym prawem własności preparatów, co faktycznie jest przepustką do ich legalnej sprzedaży na całym obszarze Unii za zgodą Komisji Europejskiej. Szczegółowa informacja o oznakowaniu i potrzebne wnioskodawcom dokumenty dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju.Źródła: PIORIN, MR
Foto: PIORIN

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x