niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy ceny nawozów Grupy Azoty będą wyższe?

spot_img

10 września Grupa Azoty przedstawiła wynik finansowy za drugi kwartał i jednocześnie podsumowała pierwsze półrocze..

Jak podkreślał na konferencji prasowej dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A pandemia koronawirusa przyniosła pewne obawy co do działalności tak dużych zakładów jak Grupa Azoty S.A. Jednak II kwartał dla firmy zamknął się z zyskiem netto 57 milionów złotych, co w porównaniu II kwartału ubiegłego roku daje wzrost o 22 miliony. Ważną gałęzią Grupy jest produkcja nawozów. Pomimo pandemii ta gałąź produkcji najmniej odczuła skutki koronawirusa, a rynek nawozów był stabilny. Grupa Azoty odnotowała wzrost sprzedaży względem minionych lat. Szczególną uwagę dr Wojciech Wardacki zwrócił na problem importu saletry amonowej na statkach. O sytuacji było głośno pod koniec sierpnia, kiedy w kołobrzeskim porcie znalazło się 2200 tony „luzem” tego nawozu. Prezes Grupy Azoty mówił o bezpieczeństwie obywateli i braku kontroli co do obrotu tego rodzaju nawozu. W kołobrzeskim porcie składowanych było więcej saletry amonowej niż w Bejrucie, gdzie przypomnijmy doszło do eksplozji. Statki z saletrą amonową „luzem” płyną również do Trójmiasta. Z racji tego, że w Polsce nie jest dopuszczony obrót tym nawozem luzem, a jedynie w opakowaniach, zagraniczna saletra będzie konfekcjonowana w portach. Prezes Wardacki zaapelował do władz miast Szczecin i Trójmiasta oraz portów o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo importu nawozami.

Natomiast dyrektor departamentu korporacyjny kontroling w Grupie Azoty dr Wiktor Cywnar powiedział, że

Jeśli chodzi o segment nawozowy ważący najwięcej w całej strukturze sprzedaży – po wzrostach sprzedaży w marcu i kwietniu przychody w maju spadły istotnie. W czerwcu, aby pobudzić rynek, wprowadziliśmy korekty cenowe – ten rynek udało nam się odbudować tylko w ograniczonym zakresie, teraz sytuacja się jednak stabilizuje powoli, ceny są jednak wypłaszczone. Przymierzamy się do kolejnych podwyżek w II poł. zgodnie z rutynowym podejściem handlowym”

Opracowanie: dr inż. Aleksandra Wieremczuk
Źródło: Grupa Azoty S.A.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x