sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny trzody chlewnej stabilne, ale wciąż niskie

spot_img

Komisja Europejska spodziewa się 3% spadku konsumpcji wieprzowiny

W tym roku mamy do czynienia z wyjątkowo tanim mięsem. Z analizy przeprowadzonej przez agencję badawczo-analityczną Hiper-Com Poland oraz serwis DING.pl wynika, że ceny mięsa spadły w supermarketach (o 11,2 proc.) i sieciach typu convenience (o 8,7 proc.), podczas gdy wzrosły w dyskontach (1 proc.) i hipermarketach (o 2,5 proc.). Prognozy przewidują utrzymanie trendu.

Sytuacja na europejskim rynku tuczników jest zróżnicowana

W Niemczech, Holandii i Hiszpanii ceny pozostają bez zmian, z kolei wzrost notowano w Danii (+4₵), Francji (+2₵), Austrii (+2₵), Belgii (+1₵). To kolejny raz z rzędu kiedy Francja rejestruje wzrosty cen. Podwyżki w niektórych krajach UE spowodowane są rosnącym eksportem  do Chin. eksport wieprzowiny wzrósł do nowego rekordowego poziomu 6,2 mln ton. To 10 % więcej niż  rekord eksportu z poprzedniego roku. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, że choć taki gigant jak Chiny zwiększył swój import to nie możemy spodziewać się stałych podwyżek żywca wieprzowego na rynku unijnym.  Niestety cały czas mamy do czynienia z pandemią Covid-19, a wprowadzone zasady sanitarne ograniczyły możliwości ubojowe wielu przetwórców. W notowaniach krajowych cena tuczników w większości monitorowanych zakładów pozostała bez zmian w stosunku ubiegłego tygodnia.

Niskie ceny zostaną z nami na dłużej

Komisja Europejska spodziewa się, że w 2020 r. w związku z pandemią spożycie wieprzowiny może spaść o 3% przy jednoczesnym niewielkim wzroście produkcji. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami dalszych spadków cen skupu trzody chlewnej. Obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować a drastyczne spadki cen wyhamowały. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się podobnych cen z możliwym lekkim wzrostem na skutek utrzymującego się deficytu mięsa wieprzowego w Chinach oraz przed okresem świątecznym kiedy popyt co roku jest naturalnie wyższy.

Jak kształtował się rynek wieprzowiny w ostatnim tygodniu sierpnia?

MRiRW przygotowało zestawienie cen które obowiązywały w kraju w dniach 23-30 sierpnia 2020 r.:

źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Maria Chmal
źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW; kzp-ptch.pl

fot. pexels

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x