Pierwszy tydzień września przyniósł nie tylko nowe notowanie, ale także informację o potwierdzonym pierwszym przypadku ASF u dzików. Ta sytuacja może znacząco wpłynąć na rynek wieprzowiny w Polsce.
W Polsce już teraz hodowle świń znajdują się w ciężkiej sytuacji w skutek pandemii COVID-19 i kolejnych ognisk ASF. Zdarzenie w Niemczech może mieć swoje konsekwencje na rynku krajowym co opisuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej:
“Trudno jednoznacznie przewidzieć jakie będą konsekwencje rozprzestrzenienia się wirusa ASF na terytorium naszego zachodniego sąsiada dla eksportu niemieckiej wieprzowiny do krajów pozaunijnych. Możemy tą sytuację odnieść do wydarzeń sprzed dwóch lat jaka miała miejsce po potwierdzeniu przypadku ASF w Belgii. Wiele krajów trzecich, które odbierały belgijską wieprzowinę, z dnia na dzień wstrzymały import z tego kraju. W rezultacie cena żywca wieprzowego w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą spadła z 1,40 €/kg do 1,15 €/kg (-22%). W przypadku podobnej reakcji importerów w stosunku do Niemiec spadek ceny mógłby przekroczyć 30% ze względu na wielokrotnie większą skalę eksportowanej wieprzowiny. Wówczas Polska, która najwięcej produktów wieprzowych wysyła do Niemiec, może znacząco odczuć utratę niemieckiego rynku. Do Polski może napłynąć od naszego zachodniego sąsiada tani żywiec oraz tanie wyroby wieprzowe. W tym czarnym scenariuszu kryzys może potrwać wiele miesięcy. Optymistyczny scenariusz zakłada, że Niemcy podczas wcześniejszych negocjacji z Chinami osiągnęły porozumienie o respektowanie regionalizacji stref ASF. Wówczas niewiele się zmieni i eksport niemieckiej wieprzowiny będzie kontynuowany..”
Strach o opłacalność na rynku wzbudza nie tylko pandemia i ASF, ale brak wsparcia ze strony rządu dla producentów trzody w cyklu otwartym. W pierwszym tygodniu września rolnicy postanowili protestować przeciwko działaniom rządu.
“Jak rozpoczęła się pandemia, to strona rządowa obiecywała, że nie zostanie nikt bez pomocy. Okazuje się jednak, że część rolników została wykluczona. Jest jednak szansa, że tę pomoc otrzymamy. Protest nie jest wymierzony przeciw komukolwiek. To nie jest tak, że my się domagamy zmiany tego czy tamtego urzędnika państwowego. Domagamy się zmiany podejścia do rolników, a konkretnie mowa o producentach trzody chlewnej w cyklu otwartym” – mówił podczas manifestacji jeden z rolników Janusz Terka z powiatowej Izby Rolniczej powiatu piotrkowskiego.
A jak kształtował się rynek wieprzowiny w ostatnim tygodniu sierpnia?
MRiRW przygotowało zestawienie cen które obowiązywały w kraju w dniach 31-06 sierpnia 2020 r.:
źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
Maria Chmal
źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl