czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

COPA COGECA walczy w sprawie środków przeznaczonych na odbudowę sektora rolnego UE i obszarów wiejskich

spot_img

Copa i Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) zabrali głos podczas zeszłotygodniowego głosowania w Parlamencie Europejskim odnośnie przeznaczenia funduszy na odbudowę sektora rolnego UE i obszarów wiejskich. Organizatorzy podkreślili pilną potrzebę szybkiego rozlokowania funduszy oraz podjęcia kroków do szybkiego przyjęcia rozporządzenia przejściowego WPR. 

To istotne argumenty ponieważ branże rolnicze przechodzą ogromny kryzys jakiego nie było od lat. Proponowane przedsięwzięcia ułatwią odbudowę strat poniesionych w wyniku trwającej pandemii COVID-19. Odnosząc się do głosowania, Pekka Pesonen, sekretarz Generalny Copa i Cogeca stwierdził:

„Cieszymy się, że praca nad rozporządzeniem przejściowym idzie naprzód oraz że nasze prośby o udostępnienie funduszy w ramach europejskiego instrumentu naprawczego i Next Generation UE od przyszłego roku zostały wysłuchane. Jednakże uważamy, że fundusze powinny być głównie wykorzystane na odbudowę w związku z pandemią COVID-19. W tym zakresie jesteśmy rozczarowani obserwując, że Parlament nie był gotowy spełnić tych zobowiązań. “

2020 rok w wielu środowiskach nazywany mianem apokaliptycznego jest jednym z najcięższych dla większości sektorów. Szczególnie dla branży rolniczej. Aby sprostać ekologicznym ambicjom WPR w obecnych czasach potrzeba czasu ale przede wszystkim środków. Członkowie Copa i Cogeca wierzą, że należy kontynuować obecne zobowiązania dotyczące programów rolno-środowiskowo-klimatycznych. Z tego względu niefortunny jest fakt, że nie zwiększono do 100% stawek współfinansowania środków fundowanych w ramach europejskiego instrumentu naprawczego.

Maria Chmal
Źródło: https://copa-cogeca.eu/

zdj: pixabay.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x