czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Ćma bukszpanowa w natarciu!

spot_imgspot_img

Ogrodnicy i działkowcy informują o inwazji szkodnika, jakim jest ćma bukszpanowa. Co warto wiedzieć o zwalczaniu tego szkodnika? Zapytaliśmy o to prof. dr hab. Marka Mrówczyńskigo – Dyrektora Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

Ćma bukszpanowa należy do najważniejszych szkodników bukszpanu. W ciągu kilku dni może całkowicie zniszczyć rośliny. Uszkodzeniom sprzyjają upały oraz brak deszczu. W tych warunkach nalot nowego pokolenia motyli ćmy bukszpanowej oraz rozwój gąsienic jest bardzo ułatwiony i szybki.
Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest 8 insektycydów nalistnych, w tym 6 to preparaty biologiczne, które są przyjazne dla środowiska, gdyż są selektywne dla organizatorów pożytecznych. Zabieg opryskiwania roślin należy przeprowadzić najlepiej bezpośrednio powylęgnięciu się gąsienice z jaj, wówczas uniknie się uszkodzeń roślin. Zwalczanie dużych gąsienic ( jak na zdjęciach ) jest mało skuteczne, gdyż zniszczenia roślin są całkowite, a bukszpan nadaje się tylko do usunięcia.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x