sobota, 24 lutego, 2024

Claas ma na koncie nowy rekord świata

spot_img

Firma Claas ma na swoim koncie kolejny sukces. Przy udziale kosiarki z kondycjonerem Disco 1100 RC udało się pobić światowy rekord w wydajności koszenia w ciągu ośmiu godzin. Skoszono wówczas łącznie 141,1 ha lucerny, przy średniej wydajności kondycjonera walcowego na poziomie 5,24 t suchej masy na ha. Poprzedni rekord był o ponad 40 ha mniejszy.

1 lipca 2018 roku, chwilę po godzinie dwunastej Tate Mesbergen z firmy Mesbergen Farms, za kierownicą ciągnika Claas Axion 800 i kosiarki Disco 1100 RC, rozpoczął batalię o rekord. Całemu wydarzeniu przyglądali się niezależni obserwatorzy oraz osoby wspierające rekordzistę. Średnia wydajność koszenia wynosiła 17,6 ha na godzinę, natomiast maksymalna prędkość to odpowiednio: na polu 30 km/h, a na drogach pomiędzy polami ponad 50 km/h.

Nie wszystkie pola są położone blisko siebie, dlatego szybkie składanie zespołu tnącego do transportu i sprawne przemieszczanie się po drogach stanowiły prawdziwe wyzwanie – wyjaśnia Tate.

Nie było lekko

Nie wszystko szło zgodnie z planem jaki założył sobie Tate i jego zespół. Dzień przed próbą bicia rekordu przeszła burza i spadło 12,7 mm deszczu na metr kwadratowy. Podłoże na polu było o wiele bardziej wilgotne niż zazwyczaj. To opóźniło start o kilka godzin. Ponadto problemy pojawiły się również w trakcie próby, gdy operator trafił na kawałek betonu. Wymagało to przerwy i sprawdzenia czy kosiarka nie uległa zniszczeniu. Drugi postój nastąpił podczas jednego z przejazdów, gdy należało sprawdzić poprawność złożenia kosiarki do transportu.

Poprzedni rekord ustanowiono podczas koszenia trawy

Poprzedni rekord świata ustanowiono na trawie, z kosiarką bez kondycjonera. Kosiarka Claas Disco 1100 RC wyposażona jest w kondycjoner z dwoma zazębiającymi się poliuretanowymi walcami w kształcie litery V. Zgniatają one twarde łodygi, ale jednocześnie nie uszkadzają liści. Ma to za zadanie skrócić czas suszenia, przy zachowaniu wartości odżywczych paszy. Jeśli Guinness otrzyma wszelkie niezbędne dokumenty od firmy Claas, rekord zostanie oficjalnie potwierdzony.

 

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x