wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Ciekawe rozwiązania herbicydowe i fungicydowe na konferencji polowej Bayer

spot_imgspot_img

Na poletkach doświadczalnych w Paluzach można było zapoznać się ze sposobami walki z odporną na herbicydy z grupy inhibitorów ALS miotłą zbożową. Jest to jedyna plantacja w Polsce, założona przez Bayer, gdzie można porównać w jednym miejscu jak skuteczne we walce z odpornością jest zmianowanie upraw, metody uprawy gleby -tradycyjna i bezorkowa oraz dobór i rotacja herbicydów o różnych mechanizmach działania, z wykorzystaniem znanych już herbicydów oraz zupełnie nowymi rozwiązaniami. Można było zobaczyć, że w znacznym stopniu lepiej herbicydy poradziły sobie z miotłą zbożową na poletkach, gdzie była wykonywana tradycyjna uprawa. Plantacja, na której demonstrowano poletka została założona jako wieloletni eksperyment ze względu, że im dłużej będą prowadzone doświadczenia, tym bardziej uwidoczniają się obecności bądź zaniki odpornych biotypów miotły zbożowej.

W drugim dniu w gospodarstwie na Żuławach zaprezentowane zostały uprawy, na których zastosowane były produkty firmy Bayer. W zbożach pokazano różne technologie zwalczania chwastów przy użyciu herbicydów Komplet 560 SC i Expert Met 56 WG na jesień oraz nowe herbicydy Atlantis Star i Huzar Activ Plus na wiosnę. Atlantis Star świetnie radzi sobie ze zwalczaniem traw, przede wszystkim z wyczyńcem  polnym, stokłosą, wiechliną i miotłą zbożową. Natomiast Huzar Activ Plus to herbicyd, który pojawi się w sprzedaży w 2019 roku. Jest świetnym rozwiązaniem  w walce z chwastami jedno- i dwuliściennymi, oparty jest na bazie jodosulfuronu, tienkarbazonu i 2,4 D. Do walki z chorobami wykorzystano fungicydy Fusaro Xpro i Univo Xpro, które oparte są na fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Pojawiła się również nowość Hutton do ochrony liści i kłosów, będący dostępny na początku przyszłego roku.

Na poletkach kontrolnych, na których nie zastosowano żadnej ochrony fungicydowej można było zauważyć szereg chorób które zaatakowały roślinę, między innymi mączniak prawdziwy czy rdza żółta bądź brunatna

Nowa technologia  w buraku cukrowym

Do walki z chwastami w buraku cukrowym wykorzystano innowacyjną technologię, opartą na dwóch komponentach- odmianie buraków SMART KWS (tolerancyjnej na substancje z grupy inhibitorów ALS) oraz przeznaczony dla nich specjalnie herbicyd CONVISO®ONE, oparty właśnie na tych substancjach- foramsulfuronie i tienkarbazonie metylu. Środek pobierany zarówno poprzez liście jak i korzenie chwastów, gdzie działanie doglebowe ma wpływać na ograniczanie zachwaszczenia wtórnego. Ma szerokie spektrum działania, niszczy zarówno chwasty jedno- jak i dwuliścienne. Cała ta technologia pozwala rolnikom na ułatwienia przy uprawie buraków, pozwala na pełniejsze wykorzystanie potencjału plonowania i jest przyjazna dla środowiska. O nowej technologii opowiedziała Dorota Muszyńska z firmy Bayer.

System dawek dzielonych w kukurydzy

W kukurydzy zaprezentowany został system zwalczania chwastów w postaci dawek dzielonych z wykorzystaniem MaisTer Power. Te system pozwala na stosowanie herbicydu w zmniejszonej ilości już od drugiego liścia. Zaprezentowano również środek Propulse, który uzyskał rozszerzenie rejestracyjne w kukurydzy, co pozwala na zwalczanie takich chorób jak drobna plamistość lisci i żółta plamistość liści kukurydzy. Fungicyd Propulse otrzymał również rejestrację mało obszarową, gdzie na etykietę wpisana została kukurydza cukrowa, słonecznik, gorczyca i mak.

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników